FİZİK DÜNYASINDA YENİ GELİŞMELER

TESLA, AVUSTRALDAYA 50 BİN EVİ GÜÇ JENERATÖRLERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

tesla, avustralyada 50 bin evi güç jeneratörlerine dönüştürüyor

      Güney Avustralya eyaleti 4 Ocak Pazar günü yaptığı açıklamada 50 bin eve Tesla bataryaları ve güneş panellerini teslim edileceğini açıkladı. Bu projedeki amaç bataryaları birbirine bağlayıp devasa bir güç santraline dönüştürmek.

     Güney Avustralya, şimdiye kadar 30.000'den fazla ev için elektrik sağlamak için Elon Musk odaklı bir projeyle dünyanın en büyük piline ev sahipliğini zaten yapıyor.

07.02.2018

Devamını Okumak için Tıklayınız.

ELON MUSK DÜNYANIN EN BÜYÜK BATARYASINI (PİLİNİ) İNŞAA EDİYOR

elon musk dünyanın en büyük bataryasını (pilini) inşaa ediyor

     Devlet Bakanı Jay Weatherill, girişimci Elon Musk'un, Güney Avustralya'nın elektrik kesintilerinin önüne geçmesini sağlayacak dev bir pil kurması için 100 günlük bir sürede 50 milyon ABD Doları tutarında ki iddiayı kazandığını söyledi.

21.11.2017

Devamını Okumak için Tıklayınız.

İLK BATARYASIZ CEP TELEFONU, ORTAM ENERJİSİNİ TOPLAYARAK ÇALIŞIYOR

İlk bataryasız cep telefonu, ortam enerjisini toplayarak çalışıyor

     Washington Üniversitesi araştırmacıları, şarj cihazlarının, kabloların ve nesli tükenen telefonların ötesine geçme konusunda önemli bir sıçrama yaparak pil (batarya) gerektirmeyen bir cep telefonu icat ettiler. Bunun yerine, telefon, ihtiyacı olan birkaç mikrowatt değerindeki enerjiyi ortam radyo sinyallerinden veya ışıktan toplar.

     Ekip ayrıca bataryasız telefonu kullanarak Skype görüşmeleri yaparak ve temel düzeyde baz istasyonlarıyla iletişime geçerek ticari olarak üretilebileceğini gösterdi.

09.07.2017

Devamını Okumak için Tıklayınız.

ABD NÜKLEER DÜZENLEME KOMİSYONU, NÜKLEER FELAKET İHTİMALİNİ HAFİFE ALIYOR

ABD NÜKLEER DÜZENLEME KOMİSYONU, NÜKLEER FELAKET İHTİMALİNİ HAFİFE ALIYOR.

     Ülkedeki düzinelerce reaktör sitesinden herhangi birinde bir felaket niteliğindeki nükleer atık yangınından Amerikalıları korumak için kritik önlem almayı, ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu’nun (NRC) düzenlediği hatalı analizlerle dayandırarak reddetti. Böyle bir yangın felaketi, Japonya'daki 2011 Fukushima kazasından kaynaklanan radyoaktif emisyonlardan önemli derecede daha büyük olabilir.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

Wİ-Fİ YERİNE 100 KAT DAHA HIZLI IŞIK IŞINLARI İLE BAĞLANTI

Wİ-Fİ YERİNE 100 KAT DAHA HIZLI IŞIK IŞINLARI İLE BAĞLANTI

     Yavaş wi-fi, hemen hemen herkesin yaşadığı ve öfkelendiren bir durumdur. Her geçen gün evdeki kablosuz cihazların sayısı arttıkça daha fazla veri tüketiliyor ve Wi-fi şebekesinin tıkanmasına neden oluyor. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu duruma zararsız kızılötesi ışınlara dayanan kablosuz ağ yöntemiyle etkili bir çözüm getirdikleri söylüyorlar. Kapasite sadece büyük değil (ışın başına 40 Gbit / s'den fazla) aynı zamanda paylaşmaya da gerek yok çünkü her cihaz kendi ışınını alıyor.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

GOOGLE ŞÖFÖRSÜZ ARACINI 2018 DE KALİFORNYA TRAFİĞİNE ÇIKARIYOR

GOOGLE ŞÖFÖRSÜZ ARACINI 2018 DE KALİFORNYA TRAFİĞİNE ÇIKARIYOR

     2018 yılının başlarında insansız araçlar Kaliforniya yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Yeni eyalet kuralları ile birlikte hızlı gelişen teknolojiye katkı sağlayacak.

     Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, teknoloji şirketleri ve otomobil üreticileri, Kaliforniya’nın trafiğe açık yollarında şoförsüz otomobillerini test etmektedirler. Ancak yasa düzenleyiciler, bu araçların acil durumlarda sürücü tarafından kontrol edilmesi için direksiyon, pedal ve diğer kontrol mekanizmalarının olması konusunda ısrar ettiler.

     Geçtiğimiz cuma günü (10.03.2017), Motorlu Taşıtlar Dairesi, gerçek manada sürücüsüz arabalar için gerekli olan düzenlemeleri yaptı.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

MÜREKKEP YOK: DEFALARCA YAZILIP SİLİNEBİLEN KAĞIT

mürekkepsiz yazı

     Kâğıt üretimindeki olumsuz çevresel etkileri azaltmak amacıyla, yeni bir araştırma ekibi, 120 ° C' ye kadar ısıtılarak UV ışığıyla basılabilen defalarca yazdırılıp silinebilen (80'den fazla kez) bir kâğıt geliştirdi. Işıkla basmanın sırrı, nano parçacıkların renk değiştiren kimyası ile ilgilidir, İnce bir kaplaması olan konvansiyonel kâğıt kolayca yazdırılacak şekle dönüştürülebilir.

     Riverside Üniversitesi, Kimya Profesörü Yadong Yin; "Çalışmamızın en büyük önemi, konvansiyonel kâğıtla aynı görünüme sahip, mürekkep içermeyen, tekrar yazdırılabilir bir kağıt üretmek için katı hal fotovizabiliteli renk değiştirme sisteminin yeni bir sınıfının geliştirilmesidir, ancak basılabilir ve Ek mürekkep ihtiyacı olmaksızın tekrar tekrar silinebiliyor."

Devamını Okumak için Tıklayınız.

FRANSA’DA GÜNEŞ PANELLERİYLE DÖŞENEN KARAYOLUNUN AÇILIŞI YAPILDI

güneş panelleri

     Fransa 22 Aralık 2016 Perşembe günü, dünyanın ilk "güneş otoyolu" nun açılışını gerçekleştirdi; bu yol, küçük Normandiya kasabası Tourouvre'nin cadde ışıklarına güç sağlamak için yeterli enerji sağlayan güneş panelleri ile döşeli bir yol.

     2800 metrekarelik reçine kaplı güneş panelleri ile kaplanan 1 kilometrelik karayolu, elde edilecek olan elektrik enerjisini kullanmak üzere yerel elektrik şebekesine bağlandı.

     Çevre Bakanı Segolene Royal; “Güneş enerjisinin bu yeni kullanımı, hali hazırda kullanılmakta olan karayolu altyapısının geniş alanlarından yararlanılabilir. Elektrik üretmek için ayrıca gayrimenkul almaya da gerek yok ”dedi.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

BMW GELECEĞİN KENDİ KENDİNİ DENGELEYEN MOTOSİKLETİNİ TANITTI

KENDİNİ DENGELEYEN MOTOSİKLET

     BMW göre geleceğin güvenli motosikletleri kask takmaya gerek olmayacak kadar güvenlikli olmalıdır.

     Alman otomobil devi Motorrad Vizyon da kuruluşunun 100 yıl kutlamalarında kendiliğinden ayakta duran prototip motosikletini tanıttı.

     Sıfır emisyonlu motosiklet tam durağında bile devrilmeden dik durmasını sağlayan jantlar tasarlanmış, bu sayede şirket binicilerin kask takmasına gerek kalmayacağını söylüyorlar.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

.
.