TESLA, AVUSTRALDAYA 50 BİN EVİ GÜÇ JENERATÖRLERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

  tesla, avustralyada 50 bin evi güç jeneratörlerine dönüştürüyor

  Güney Avustralya, eyalette dünyanın en büyük bataryasını zaten kurmuş olan Elon Musk'un Tesla ile ortaklık yapmayı planlıyor

       Güney Avustralya eyaleti 4 Ocak Pazar günü yaptığı açıklamada 50 bin eve Tesla bataryaları ve güneş panellerini teslim edileceğini açıkladı. Bu projedeki amaç bataryaları birbirine bağlayıp devasa bir güç santraline dönüştürmek.

       Güney Avustralya, şimdiye kadar 30.000'den fazla ev için elektrik sağlamak için Elon Musk odaklı bir projeyle dünyanın en büyük piline ev sahipliğini zaten yapıyor.

       Eyalet benzeri görülmemiş dehşet verici bir fırtınanın 2016'da devlet çapında bir elektrik kesintisine neden olmasından beri enerji sıkıntılarını gidermek için özellikle yenilenebilir kaynaklar olmak üzere bir çözüm aramaktaydı.

       4 Ocak Pazar günü yapılan açıklamada, şarj edilebilir pillerle bağlantılı bir güneş paneli ağı hane halkına ücretsiz sunulacak ve ağ tarafından üretilen fazla elektriğin satışı ile finanse edilecek.

       Devlet Bakanı Jay Weatherill yaptığı açıklamada "Hükümetim halihazırda Elon MUSK tarafından yapılan dünyanın en büyük bataryasını halkına teslim etti, şimdi ise dünyanın en büyük sanal enerji santralini halk için yapacak" dedi.

       "İnsanların evlerini Güney Avustralya şebekesi için enerji üretmek için bir yol olarak kullanacağız, projeye katılan evler bu durumdan büyük yarar sağlıyacak." İlk deneme her biri 5kW güneş panel sistemi ve Tesla bataryası bulunduran. 1,100 ev ile yapılacak.

       İlk Denemenin ardından, pilot bölge olarak önümüzdeki dört yıl boyunca paneller ve bataryalar 24.000 kamu konutuna daha kurulacak.

       Hükümet, aynı zamanda, pazara daha fazla rekabet sağlamak için bu programı yürüteceği bir enerji dağıtıcısı aramaya da hazırlanıyor.

       Bu proje için, devlet idaresi tarafından 1.6 milyon dolar hibe ve vergi mükellefi yenilenebilir teknoloji fonu tarafından 30 milyon $ 'lık bir kredi ile desteklenecek.

       Tesla, AFP'ye yaptığı açıklamada, sanal enerji santralinin 250 megawatt'lık bir güneş enerjisi ve 650 megawatt'lık bir pil depolama kapasitesine sahip olacağını söyledi. Şirket, "Kritik durumlarda, sanal enerji santrali büyük bir doğal gaz veya kömür ile çalışan termik santraller kadar kapasite sağlayabilir" dedi.

       Avustralya, dünyanın en büyük kömür ve gaz üreticilerinden biridir ancak Güney Avustralya'daki 2016 yılında ki karartma, enerji güvenliğiyle ilgili soruları gündeme getirmişti.

       Birkaç eskiyen kömürle çalışan elektrik santrali kapanırken, gaz ihracatı için güçlü talep ve sahil bölgelerinde ki doğal gaz sondajlarında ki artış, önümüzdeki birkaç yıl içinde başımıza gelen bir enerji sıkıntısı yaşanacağına dair endişeleri tetikledi.

       2016 yılında yayınlanan hükümet verilerine göre Avustralya'daki elektrik üretiminin yüzde 60'ından fazlası kömürden, yüzde 14'ü yenilenebilir kaynaklardan sağlanmaktadır.

       

  Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

  Yayınlama tarihi: 07.07.2018