NANOTEKNOLOJİDE YENİ GELİŞMELER

YENİ ÜRETİLEN KARBON ZARLA, YÜZ KAT DAHA FAZLA GÜÇ

Yeni üretilen karbon zarla, yüz kat daha fazla güç

     Leiden Üniversitesinden kimyagerler sadece bir molekül kalınlığında ürettikleri yeni bir ultra ince zar formuyla, günümüzde kullanılan en iyi zarlardan yüz kat daha fazla güç üretebildiler...

10.03.2020

Devamını Okumak için Tıklayınız.

KAN ŞEKERİNİ İZLEMEDE KANSIZ DEVRİM

Kan şekerini izlemede kansız devrim

     Bath üniversitesi bilim insanları, sürekli kan ölçümü yapmak zorunda kalan diyabet hastalar için acısız ve parmaktan kan almadan glikoz seviyelerini ölçmeyi vaat eden “noninvaziv” (invaziv olmayan, cilt içinden veya vücut içine aletler yerleştirme gerektirmeyen, vücudun içine işlemeyen; sağlıklı dokulara yayılmayan, yayılma eğilimi olmayan, yerelleştirilmiş, vücudun diğer bölümlerine yayılmayan), yapışkan bir bant oluşturdular...

11.04.2018

Devamını Okumak için Tıklayınız.

GRAFENİN YENİ ÖZELLEĞİ; HEM SÜPERİLETKEN HEMDE YALITKAN

grafenin yeni özelliği; hem süperiletken hemde yalıtkan

     Tek bir malzemenin, grafen gibi birden fazla özel duruma ulaşabileceğine inanmak zor. 2004 yılında bir keşif yapıldı bilim adamları dantel desenli bal peteği görünümlü bir karbon dizilimi buldular bu madde bilinen en ince materyal olmasının yanı sıra inanılmaz derecede esnek çelikten yüz kat daha dayanıklı bakırdan ise kat be kat daha iletkendi.

     Şimdi MIT ve Harvard Üniversitesi'ndeki fizikçiler, bu merak uyandıran materyalin çok ilginç elektronik özellikler sergileyebildiğini keşfettiler. Araştırmacılar Nature dergisinde yayınladıkları yazıda grafenin iki duruma uyarlanabildiğini açıkladılar, hem elektrik akımını bir uçtan diğer uca akmasını tamamen engelleyip bir yalıtkan olabiliyor hem de elektrik akımını hiçbir dirence maruz kalmadan geçmesini sağlayarak süperiletken olabiliyor.

11.03.2018

Devamını Okumak için Tıklayınız.

YENİ ŞEFFAF İNCE FİLM MALZEMESİNİN KEŞFİ

Yeni şeffaf ince film malzemenin keşfi

     Minnesota Üniversitesi liderliğindeki bir araştırmacı ekibi, sınıfının en iyi iletkenliğine sahip nano ölçekli ince bir film malzemesi keşfetti. Yeni malzeme daha küçük, daha hızlı ve daha güçlü elektronik araçlar yapımında kullanılabilir ve hatta daha verimli güneş pillerinin elde edilmesini sağlayabilir.

     Araştırmacılar, bu yeni malzemeyi o kadar benzersiz kılan şeyin, elektronik yapıların daha fazla elektrik kullanmasına ve daha güçlü olmasına yardımcı olan yüksek iletkenliğe sahip olduğunu söylüyor. Çoğu durumda, geniş bant aralığına sahip malzemelerin iletkenliği veya şeffaflığı düşüktür. Ancak malzeme aynı zamanda geniş bir bant aralığına da sahip; bu sayede ışık kolaylıkla bu materyalden geçiyor ve şeffaflık sağlıyor.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

VAKUMLU KANAL TRANSİSTÖRÜ, YARI İLETKENLERİN VE VAKUM TÜPLERİNİN EN İYİ BİRLEŞİMİ

vakumlu kanal transistörü, yarı iletkenlerin ve vakum tüplerinin en iyi birleşimi

     Vakum tüpleri, ilk elektronik cihazların temel bileşenleri olmasına rağmen, 1970'li yıllara gelindiğinde neredeyse tamamen yarı iletken transistörlerle değiştirildi. Ancak son birkaç yılda araştırmacılar, vakumlu tüplerin ve modern yarıiletkenlerin en iyisini tek bir cihaza bağlayan "nanokrosel vakum kanal transistörleri" (NVCT'ler) geliştiriyorlar.

     Klasik transistörlere kıyasla, NVCT'ler daha yüksek sıcaklıklara ve ışınımlara karşı daha dayanıklıdır. Bu avantajlar, NVCT'leri radyasyona dayanıklı derin uzay iletişimi, yüksek frekanslı cihazlar ve THz elektroniği gibi uygulamalar için ideal aday yapmaktadır. Ayrıca, bir bilgisayar çipindeki transistör sayısının yaklaşık iki yılda iki kat arttığını belirten Moore yasasını genişletmek için adaylar, kısa süre içinde yarı iletken transistörlerin fiziksel sınırlamaları nedeniyle bir barikat oluşturması bekleniyor.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

GRAFEN ELEĞİ, DENİZ SUYUNU İÇME SUYUNA DÖNÜŞTÜRÜYOR

grafen eleği, deniz suyunu içme suyuna dönüştürüyor

     Grafen oksit membranlar, yeni filtrasyon teknolojileri için umut verici adaylar olarak büyük ilgi görüyor. Şimdi, deniz suyundaki tuzları eleme yeteneğine sahip zarların yapılması için çok arzulanan ilerleme elde edilmiştir.

     Yeni araştırma, yeterli temiz su kaynaklarına erişmek için mücadele eden milyonlarca insana temiz içme suyu sağlama potansiyelini ortaya koymaktadır.

     Manchester Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı tarafından yapılan yeni bulgular Nature Nanotechnology dergisinde (02.04.2017) yayınlandı. Daha önce graphen-oxide zarlar gaz ayırma ve su filtrasyonu için heyecan verici bir potansiyel göstermiştir.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

YENİDEN KULLANILABİLİR KARBON NANOTÜPLERİ GELECEĞİN SU FİLTRESİ OLABİLİR…

yeniden kullanılabilir karbon nanotüpleri geleceğin su filtresi olabilir

     Rochester Institute of Technology'de (RIT) araştırmacılar, yeni bir karbon nanotüp sınıfının toksik çamur ve kirli su için yeni nesil temizleme ekibi olabileceğini söylüyor.

     “Environmental Science Water” Araştırma ve Teknoloji'in Mart sayısında yayınlanan bir makaleye göre, geliştirilmiş tek duvarlı karbon nanotüpleri, standart sanayi malzemeleri olan silikon jel ve aktif karbona kıyasla su arıtma ve iyileştirme için daha etkili ve sürdürülebilir bir yaklaşım sunuyor.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

ARAŞTIRMACILAR, ATOM-BY-ATOM YAPAY MALZEMELERİ ÜRETTİLER

araştırmacılar, atom-by-atom yapay malzemeleri ürettiler

     Aalto Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, elektronik özellikli yapay malzemeler üretti. Bilim adamları önceden belirlenmiş bir elektriksel tepki ile bireysel atomları mikroskop altında hareket ettirerek, atom kafesleri oluşturmayı başardılar. Bir numunedeki atomları tam olarak düzenleme imkânı, "tasarımcı kuantum materyalleri" gerçekliğine bir adım daha yaklaştırır. Bir kafeste atomlar düzenleyerek, atomik yapı vasıtasıyla malzemenin elektronik özelliklerinin mühendisliği yapılabilir hale gelir.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

NANO BOYUTTAKİ MANTIK MAKİNELERİ, İKİLİ HESAPLAMANIN ÖTESİNE GEÇİYOR...

nano boyuttaki mantık makineleri, ikili hesaplamanın ötesine geçiyor

     Bilim adamları, klasik mantık aygıtlarından tamamen farklı şekilde çalışan tek atomlardan küçük mantık makineleri inşa ettiler. Bugünün bilgisayarlarındaki transistörler gibi ikili anahtarlama paradigmasına güvenmek yerine, yeni nano ölçek mantık makineleri fiziksel olarak problemleri simüle ediyor ve fiziksel sistemlerin nano ölçekli rastgeleliğe karşı davranışlarını yöneten doğal raslantılardan yararlanıyor ve bu genellikle dezavantaj olarak değerlendiriliyor.

     Belçika, İtalya, Avustralya, İsrail ve ABD'deki üniversitelerden araştırmacılardan Barbara Fresch ve ekip arkadaşları “Nano Letters” dergisinin son sayısında nano ölçekli mantık makineleri üzerine adlı yeni bir makale yayınladı.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

KANSERE KARŞI SAVAŞTA YENİ SİLAH VİRÜS GİBİ GİZLENMİŞ İLAÇLAR

VİRÜS GİBİ GİZLENMİŞ İLAÇLAR

     Virüs gibi gizlenmiş olan ilaçlar, kansere karşı savaşta yeni silahlar sağlıyor ve kemoterapiden daha fazla yan etki ve doğruluğa vaat ediyor. Queensland Üniversitesi Avustralya Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsü (AIBN) araştırmacıları, ilaçları doğrudan ihtiyaç duyulan hücrelere ileten bir virüs benzeri nanopartikül (VNP) tasarladı.

     Konuyla ilgili bir makalenin başyazarı Dr. Frank Sainsbury, VNP'nin virüsün koruyucu kabuğunu oluşturan yapısal proteinlerden yapıldığını söyledi.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

TEHLİKELİ LİTYUM-İYON YERİNE GÜVENLİ SODYUM-İYON PİLLER

sodyum-iyon piller

     Lityum iyon piller günlük teknolojide çok önemli hale gelmiştir. Fakat bu güç kaynakları belirli koşullar altında patlayabilir ve ızgara ölçekli enerji depolaması için ideal değildirler. Sodyum-ion piller potansiyel olarak daha güvenli ve daha ucuz bir alternatiftir, ancak mevcut sürümler henüz pratik kullanım için pil ömrü yeterince uzun sürmemektedir. Şimdi, Bilim adamları, ACS Nano dergisindeki raporlarına göre, sodyum iyon pillerin yüzlerce döngü boyunca yüksek kapasitede çalışmasına olanak tanıyan bir anot malzemesi geliştirdiler.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

BOR ATOMLARI UZATILARAK, YENİ GÜÇLER KAZANDIRILIYOR

bor

     Bekle, orada, grafen. Grafenin yYüzyılın en ilginç yeni nanomateryali olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak Rice Üniversitesi'ndeki bilim adamlarına göre bor’un grafenin önüne geçecekmiş gibi görünüyor. Rice üniversitesindeki araştırma ekibi bir boyutlu bor formlarının benzersiz özelliklere sahip olduklarını keşfetti.

     Örneğin, borun metalik şeritleri gerilirse, antiferromanyetik yarı iletken zincirlere dönüşürler ve serbest bırakıldıklarında şeritlerin içine geri katlanırlar. 1 boyutlu bor materyalleri, bilinen en yüksek performansa sahip nanomalzemelerle aynı seviyede mekanik sertliğe sahiptir ve Nano ölçekli, sabit kuvvetli yaylar gibi davranabilirler.

Devamını Okumak için Tıklayınız.

.
.