KAN ŞEKERİNİ İZLEMEDE KANSIZ DEVRİM

  Kan şekerini izlemede kansız devrim

  (Cihaz, cildi delmeden glikoz seviyelerini ölçebilir.)

       Bath üniversitesi bilim insanları, sürekli kan ölçümü yapmak zorunda kalan diyabet hastalar için acısız ve parmaktan kan almadan glikoz seviyelerini ölçmeyi vaat eden “noninvaziv” (invaziv olmayan, cilt içinden veya vücut içine aletler yerleştirme gerektirmeyen, vücudun içine işlemeyen; sağlıklı dokulara yayılmayan, yayılma eğilimi olmayan, yerelleştirilmiş, vücudun diğer bölümlerine yayılmayan), yapışkan bir bant oluşturdular.

       Bu bant cildi delmeden bir dizi minyatür sensör sayesinde küçük bir elektrik akımı kullanarak hücreler arasındaki saç folikülleri boyunca sıvıdan glikoz çekerek okuma yapar. Okumalar, her 10 ila 15 dakikada bir birkaç saat içinde alınabilir.

       En önemlisi, sensör ve hazneler dizisinin tasarımı nedeniyle, yama bir kan örneği ile kalibrasyon gerektirmemesidir, bu da parmak kan testi yapmanın gereksiz olduğu anlamına gelir. Bath üniversitesi araştırma ekibi en nihayetinde, bu bant ’ın, ölçümünü yaptığı kan şekeri değerini cep telefonlarına veya kablosuz alıcı bir cihaza gönderebilen düşük maliyetli, giyilebilir bir sensör haline gelmesini ummaktadır.

       Bu cihazın diğerlerine göre önemli bir avantajı, dizinin her bir minyatür sensörünün, tek bir saç folikülü üzerinde küçük bir alanda çalışabilmesidir, bu, glukoz ekstraksiyonunda deri ve deri içi değişkenliği önemli ölçüde azaltır ve bu şekilde alınan ölçümlerin doğruluğunu arttırır. Bir kan örneği yoluyla bu kalibrasyon gerekli değildir.

       Eczacılık ve Farmakoloji Bölümü'nden Profesör Richard Guy şunları söyledi: “Kan şekerinin izlenmesi için non-invaziv - yani iğnesiz - yöntemin ulaşılması zor bir hedef olduğunu kanıtladı. Bath'da geliştirilen monitör, sürekli artan küresel diyabet insidansı ile mücadele etmek için mücadelede önemli bir katkı sağlayan gerçekten kalibrasyon gerektirmeyen bir yaklaşım vaat ediyor. ”

       Fizik Bölümünden Dr. Adelina Ilie şöyle demiştir: “Bu çalışmanın özel yanı, kalibrasyondan bağımsız çalışmayı mümkün kılmaktadır ve kombinasyon halinde çeşitli malzemelerle gerçekleştirilmesine izin vermenin bir başka faydası vardır. Grafenleri bileşenlerden biri olarak kullandık. önemli avantajlar getirdiği için: özellikle güçlü, iletken, esnek ve potansiyel olarak düşük maliyetli ve çevre dostu. Buna ek olarak, tasarımımız sonuçta tek kullanımlık, çok uygun fiyatlı bir cihazı destekleyeceğini umduğumuz seri baskı gibi yüksek verimli üretim teknikleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. "

       Bu çalışmada, ekip, farklı iki domuz derisi üzerindeki bandı test etti; burada, diyabetik insan hastalarda görülen aralıktaki glukoz seviyelerini doğru bir şekilde izleyebileceğini gösterdiler ve sağlıklı insan gönüllüleri üzerinde, yine bantta kan şekeri varyasyonlarını izleyebildi.

       Bir sonraki adımlar, banttaki sensör sayısını optimize etmek, 24 saatlik bir aşınma süresi boyunca tam işlevsellik göstermek ve bir dizi önemli klinik deneyi yürütmek için yama tasarımının daha da iyileştirilmesini içerir.

       Diyabet, giderek artan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 2000 yılında 171 milyon olan diyabetli hasta sayısının 2030'da 366 Milyona yükselmesini öngörmektedir. Birleşik Krallık'ta yetişkinlerin yüzde altıdan biraz fazlası NHS ve diyabet hastası, bütçesinin yaklaşık %10'unu diyabet izleme ve tedavileri konusunda harcanmakta.

       Kan şekerini izlemenin etkili, invazif olmayan bir yolu, hem diyabete yardımcı olmanın yanı sıra diyabet geliştirme riski taşıyan hastalara da yardımcı olabilir, hastalığı iyi yönetmek veya durumu geliştirme riskini azaltmak için doğru seçimleri yapar. Bu çalışma Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) tarafından finanse edildi.

       Proje, Bath Üniversitesi'ndeki Fizik, Eczacılık ve Farmakoloji ve Kimya Bölümlerinden bilim adamları arasında çok disiplinli bir işbirliğidir.

       Tıbbi Araştırma Konseyi (MRC) ve Sir Halley Stewart Trust.

       

  Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak: Bath University

  Yayınlama tarihi: 11.04.2018