ŞEFFAF GÜNEŞ TEKNOLOJİSİ “GELECEĞİN DALGASI”

  Şeffaf güneş teknolojisi “geleceğin dalgası”

  (Johansen Crosby MSU Kimya Mühendisliği ve Malzeme Bilim Doçenti Richard Lunt, "Son derece şeffaf güneş pilleri yeni güneş uygulamaları için geleceğin dalgasını temsil ediyor" dedi. Kurt Stepnitz / Michigan Eyalet Üniversitesi Fotoğraf)

       Bilim adamları, pencerelere uygulanabilen şeffaf güneş malzemeleri ile daha büyük çatı güneş üniteleri kadar güneş enerjisini toplayabiliyorlar.

       Michigan Devlet Üniversitesi'ndeki mühendislik araştırmacılarından yola çıkarak, araştırmacılar, çatıdaki ünitelerle birlikte bu kadar şeffaf güneş uygulamaları yaygın olarak kullanılmasının ABD'nin elektrik talebini neredeyse karşılayabileceğini ve fosil yakıtların kullanımını önemli ölçüde azaltabileceğini savunuyor.

       Michigan Devlet Üniversitesi (MSU) Kimya Mühendisliği ve Malzeme Bilim Dalı Doçenti Richard Lunt, "Son derece şeffaf güneş pilleri yeni güneş uygulamaları için geleceğin dalgasını temsil ediyor" dedi. "Potansiyellerini analiz ettik ve sadece görünmez ışık hasat ederek binaların, otomobillerin ve mobil elektroniğin verimliliğini artırmak için ek işlevsellik sağlayarak çatı güneşi gibi benzer bir elektrik üretim potansiyeline sahip olduklarını gösterdik" dedi.

       Lunt ve MSU'daki meslektaşları, bir pencereye yerleştirildiğinde görünümü bozmadan güneş enerjisi yaratan şeffaf bir parlak güneş yoğunlaştırıcının geliştirilmesine öncülük etti. Bu ince plastik benzeri malzemeler, binaların camlarında, araba camlarında, cep telefonları veya net bir yüzeye sahip diğer cihazlarda kullanılabilir.

       Güneş hasat sistemi, Lunt ve ekibinin geliştirdiği organik molekülleri, görünmez güneş ışığı dalga boylarını emmek için kullanıyor. Araştırmacılar, bu malzemeleri "ultraviyole" ve "kızılötesi dalga boylarını" yakalayarak bu enerjiyi elektriğe dönüştürdüler.

       Küresel enerji tüketimini fosil yakıtlardan uzaklaştırmak, yenilikçi ve maliyet etkin yenilenebilir enerji teknolojilerini gerektirir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve dünya genelindeki elektrik talebinin yalnızca yüzde 1.5'i güneş enerjisiyle üretilmektedir.

       Ancak, toplam elektrik potansiyeli bakımından araştırmacılar ABD'de yaklaşık 5 milyar ila 7 milyar metrekare cam yüzey alanı bulunduğuna dikkat çekiyor. Şeffaf güneş enerjisi teknolojileri ile aynı potansiyele sahip güneş ışığı teknolojileri (çatıdaki güneş enerjisi üniteleri) ABD'de enerji talebinin yaklaşık yüzde 40'ını karşılama potansiyeline sahiptir. Lunt, "Enerji depolamayı iyileştirirsek, talebin yüzde 100'üne yakınlaşmamız mümkün” dedi.

       Lunt, oldukça şeffaf güneş uygulamalarının yüzde 5'in üzerinde verimlilik kaydettiğini ve geleneksel güneş panellerinin yaklaşık yüzde 15 ila yüzde 18 oranında verimli olduğunu söyledi. Şeffaf güneş teknolojileri asla güneş enerjisini dönüştürmede daha fazla verimli olmayacak olsa da, daha çok yüzeye uygulanabileceğinden, şeffaf olmayan opsiyonlara kıyasla daha fazla elektrik üretebilir.

       Lunt’ “şeffaf olan bu güneş pilleri üzerinde yaklaşık beş yıldır çalışıyoruz. Sonuç olarak, bu teknoloji daha önce erişilemeyen küçük ve büyük yüzeylerde ucuz, yaygın güneş alımına umut vaat eden bir yol sunuyor “ dedi.

       İş, Ulusal Bilim Vakfı ve ABD Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

  Şeffaf güneş teknolojisi “geleceğin dalgası”

  (Michigan State Üniversitesi'nde öncülük edilen bu modül gibi görünen güneş-hasat uygulamaları, ABD elektrik talebinin yüzde 40'ını karşılama potansiyeline sahiptir. Richard Lunt / Michigan Eyalet Üniversitesi'nin izniyle)

       

  Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak:Michigan State University

  Yayınlama tarihi: 31.10.2017

.
.