YENİ BİR ÇALIŞMAYLA, APARAT VE YAZILIMLA TELEFONLAR ARTIK MİKROSKOBA DÖNÜŞECEK

telefonlar artık mikroskoba dönüşecek

Eklentili klip, akıllı telefonu tam operasyonlu mikroskop haline getirir. Kredi: CNBP

     ARC Centre of Excellence for Nanoscale BioPhotonics (CNBP) den Avusturalyalı araştırmacılar, herhangi bir akıllı telefonu tamamen işlevsel bir mikroskop haline getirebilen bir 3B yazdırılabilir klips geliştirdiler.

     Scientific Reports dergisinde yayınlanan Araştırma da akıllı telefon mikroskopu, mikroskopik organizmalar, hayvan ve bitki hücreleri, kan hücreleri, hücre çekirdeği ve daha fazlasını içeren bir milimetrenin 1 / 200'ü kadar küçük numuneleri görselleştirmek için yeterince güçlüdür.

     Klipsli teknoloji, harici bir güç veya ışık kaynağının çalışmasını gerektirmemesi bakımından eşsizdir; sağlam ve mobil taşınabilir paketinde yüksek güçlü mikroskobik performans sunar.

     Araştırmacılar, teknolojiyi serbestçe kullanılabilir hale getirip ve 3B baskı dosyalarını herkesle paylaşabilecek; böylece bilim insanından bilimsel meraklılara kadar herkes kendi akıllı telefonlarını mikroskoplara dönüştürebilecek.

     RMIT Üniversitesi'nden geliştirici ve CNBP Araştırma Görevlisi, Antony Orth Dr. Antony Orth, teknolojinin bilimsel bir araç olarak inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu ve dışarda ve daha büyük tek başına mikroskopların kullanılamadığı veya pratik olmadığı alan çalışması için idealdir.

     Dr. Orth, 'Neredeyse tüm akıllı telefon kameralarında mevcut entegre aydınlatmadan yararlanan basit bir cep telefonu mikroskopu tasarladık' diyor.

     Dr Orth. “Klips, numuneyi arkadan aydınlatmak için ışığı kamera flaşından yönlendiren dahili aydınlatma tünelleri ile tasarlandı. Bu, diğer mikroskopi özellikli cep telefonu cihazlarında görülen sorunların üstesinden geliyor. Harici LED'ler ve güç kaynakları bu diğer sistemleri şaşırtıcı derecede karmaşık, hantal ve montajı zorlaştırabilir.” dedi.

     “Tasarımlarımızın güzelliği, basit bir montaj adımından sonra mikroskopun kullanılabilir olması ve ek aydınlatma optik gerektirmemesi, montajın maliyetini ve karmaşıklığını önemli ölçüde azaltmasıdır.”

telefonlar artık mikroskoba dönüşecek

(Resim, bir akıllı telefonu tamamen operasyonel bir mikroskop haline getiren eklenti klibi tarafından görüntülenen hücreleri gösterir. Kredi: CNBP)

telefonlar artık mikroskoba dönüşecek

(Akıllı telefon için eklenti klip. Kredi: CNBP)

     Dr. Orth tarafından kaydedilen diğer bir avantaj, klipsin hem parlak alan hem de karanlık alan mikroskopi tekniklerine girilmesine olanak sağlamasıdır. Parlak alan mikroskopisi, parlak bir zemin üzerinde bir örneğin görüldüğü yerdir. Tersine, karanlık alan, örneği koyu renkli bir zeminde aydınlatılmış halde gösterir.

     "Eklenen karanlık alan işlevselliği, medyadaki hücreler gibi geleneksel parlak alan işlemleri altında neredeyse görünmez olan örnekleri gözlemlemize izin veriyor" diyor. "Böyle küçük bir cihazda her iki yeteneğe sahip olmak son derece faydalıdır ve mikroskopun başarıyla kullanılabileceği etkinlik aralığını artırır."

     Dr. Orth, akıllı telefon mikroskopunun potansiyel uygulamalarının çok büyük olduğuna inanıyor.

     "Mobil mikroskopumuz, her tür yerinde veya uzak alanın izlenmesi için ucuz ve taşınabilir bir alet olarak kullanılabilir."

     "Su kalitesi, kan örnekleri, çevresel gözlem, erken hastalık tespiti ve teşhis-bunlar, teknolojimizin kolaylıkla kullanılabileceği tüm alanlardır."

     Dr. Orth, “Güçlü mikroskoplar bazı bölgelerde az ve çok uzakta olabilir. Genellikle yalnızca daha büyük nüfus merkezlerinde bulunur ve uzaktaki veya daha küçük topluluklarda bulunmazlar. Bununla birlikte, içme suyu kalitesini belirlemek, parazitler için kan örneklerini analiz etmek ve bu gibi alanlarda ki kullanımı için gerekli olabilir,” dedi.

     Bu teknolojinin tüm dünyada kullanılabilmesini sağlamak için, mikroskop klipsinin 3D baskısı için dosyalar serbestçe kullanılabilir hale getiriliyor. Bunlar CNBP web sitesinde (http://cnbp.org.au/online-tools) indirilebilir.

     Dr Orth. "İdeal olarak, bir telefon mikroskopu, neredeyse her modern cep telefonunda bulunan entegre flaşın dış aydınlatma ve güç ihtiyacını ortadan kaldırarak, aynı zamanda mümkün olduğunca kompakt ve kolay bir şekilde monte edilmesinin avantajlarından yararlanmalıdır. Bu eklenti klipsin geliştirilmesinde bize esin kaynağı olan tasarım felsefesi budur."

     Yeni telefon mikroskopu Dr. Orth ve CNBP meslektaşları tarafından bir dizi alanda test edilmiş, hücre kültürü arasında değişen örnekler başarıyla görselleştirilmiştir.

     

     

Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

Kaynak: ARC Centre of Excellence for Nanoscale BioPhotonics

Yayınlama tarihi: 20.02.2018