50 KALİBRELİK ZIRH DELİCİ MERMİLERİ DURDURAN ÇELİK ZIRH KADAR SAĞLAM ANCAK YARISI KADAR DAHA HAFİF METAL KÖPÜKLER

     Araştırmacılar, kompozit metal köpük (CMF) kullanan zırhlı araçların, aynı boyuttaki zırhlara göre yarı yarıya daha hafif yarı olmasına rağmen, 50 kalibrelik merminin yanı sıra konvansiyonel zırh deliciyi durdurabileceğini göstermiştir. Bulgu, araç tasarımcılarının güvenlikten ödün vermeden daha hafif askeri araçlar geliştirebilecekleri veya araçları daha ağır hale getirmeden korumayı geliştirebilecekleri anlamına geliyor.

     CMF, çelik, titanyum, alüminyum veya diğer metalik alaşımlardan (paslanmaz çelik veya titanyum gibi malzemelerden yapılmış) yapılmış metalik bir matris içine gömülmüş içi boş, metalik kürelerden oluşan bir köpüktür. Bu çalışmada, araştırmacılar çelik-çelik CMF kullandılar, yani hem küreler hem de matris çelikten yapıldı.

     Araştırmacılar seramik bir ön panel, bir CMF çekirdeği ve alüminyumdan yapılmış ince bir arka plakadan oluşan sert bir zırh sistemi ürettiler. Zırhı, 50 kalibrelik bilye ve zırh delici mermiler kullanılarak test ettiler. Mermiler saniyede 500 metreden saniyede 885 metreye ulaşan hızlarda ateşlendi.

     Zırhın CMF katmanı, top mermilerinin kinetik enerjisinin% 72-75'ini ve zırh delici mermilerin kinetik enerjisinin% 68-78'ini absorbe etmeyi başardı.

     North Carolina State Üniversitesi'nde makine ve havacılık mühendisliği profesörü. CMF'in mucidi Rabiei, yıllarını CMF materyallerini geliştirmek ve test etmek için harcadı. Rabiei "CMF zırhı, aynı koruma seviyesini elde etmek için gereken haddelenmiş homojen çelik zırhın ağırlığının yarısından daha az" dedi.

     Rabiei, "Başka bir deyişle, korumadan ödün vermeden araç performansına ve yakıt verimliliğine fayda sağlayan önemli ağırlık tasarrufları sağladık" diyor.

     Rabiei, "Bu çalışma, CMF'nin araç zırhı için önemli bir avantaj sunabileceğini gösteriyor, ancak hala zırhımız geliştirilebilir çelik-çelik CMF'yi hazır seramik yüzey plakaları, alüminyum arka plaka ve yapışkan malzeme ile birleştirerek yaptığımız yeni test zırhlarından elde edebileceğimiz bir çok fayda var.

     CMF malzememizi sadece optimize ettik ve araç zırhındaki standart çelik levhayı çelik-çelik CMF zırhıyla değiştirdik. Daha iyi hale getirmek için yapabileceğimiz ek çalışmalar var. Örneğin, seramik, CMF ve alüminyum tabakaların yapışmasını ve kalınlığını optimize etmek istiyoruz, bu, toplam zırhın daha da düşük ağırlıklarda olmasını ve daha yüksek verim almamızı sağlayabilir."

     Bir önceki çalışmada rabiel ve işbirlikçileri CMF’nin 18 inç öteden patlayıcı ve tahrip edici merminin (incindiary rounds) saniyedeki 1500 metre olan patlama basıncını önleyebileceğini kanıtladı. Ayrıca ekip CMF’nin 7.62x63 milimetrelik M2 zırh delici mermileri durdurabildiğini gösterdi.

     Ek olarak, Rabiei'nin grubu, CMF'lerin hafif olmasının yanı sıra, X ışınlarını, gama ışınlarını ve nötron radyasyonunu engellemede çok etkili olduğunu ve düz metallerin dayanabildiği 2 katı ateşle ve ısıyla başa çıkabildiklerini göstermiştir.

     Rabiei, "Kısaca, CMF'ler çeşitli uygulamalar için umut vaat ediyor: uzay araştırmalarından nükleer atık sevkiyatı, patlayıcı maddeler ve tehlikeli materyallere, askeri ve güvenlik uygulamalarına ve hatta otomobil, otobüs ve trenler için bile " dedi.

     

     

Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

Kaynak:North Carolina State University

Yayınlama tarihi: 05.06.2019