DÜNYANIN EN GÜÇLÜ AKUSTİK TRAKTÖR DEMETİ (SES DALGALARI) İNSANLARIN HAVALANMASIN SAĞLAYABİLİR Mİ?

Dünyanın en güçlü akustik traktör demeti insanların havalanmasın sağlayabilir mi?

(Sanal girdapların çalışma prensibi: ters yöndeki iç içe geçmiş kısa girdap tuzağı oluşturarak parçacıkları yakalayarak sabitlemek.)

     Ses dalgalarıyla, havadaki partikülleri tutmak için sesin gücünü kullanır ve manyetik havanın tersine, çoğu katıları veya sıvıları tutabilir. Bristol Üniversitesi mühendislerinin ilk kez, ses dalgalarıyla, ses dalga boyundan daha büyük nesneleri istikrarlı bir şekilde yakalamak mümkün olduğunu göstermiştir. Bu keşif, ilaç kapsüllerinin veya mikro cerrahi aletlerin vücut içinde hareket ettirilmesinde yeni bir kapı açmaktadır. Bu teknikle hassas numunelerin bir kap içerisine konmadan transferi edilmesi veya bir insanı havalandırmak mümkün olabilir.

     Daha önce yapılan çalışmalarda, ses dalgalarıyla, dalga boyundan küçük parçaları kaldırabildiğini ve bunun bir limiti olduğunu, dalga boyundan daha büyük parçacıklarda tutarsızlık gösterdiği ve kontrolsüz dönmelerin olabileceğini düşünüyorlardı.

     Araştırmacılar daha önce, ses dalgalarının, nesnelere kontrolsüz şekilde dönerek dalga boyundan daha büyük partikülleri tutarsız hale getirme girişimlerinin eskisi gibi küçük objeleri havaya asmasıyla sınırlı olduğunu düşünüyorlardı. Bunun nedeni, dönen ses alanı bazı eğirme hareketlerini nesnelere aktarmasıdır; bu nedenle parçacıklar yörüngede daha hızlı dönmelerine neden olur.

     Bristol araştırmacıları, girdapların bükülme yönünü hızla değiştirerek rotasyon oranını kontrol edilebileceğini keşfedildi. Daha sonra parçacığın boyutu artırılarak ve daha büyük nesneler tutulabildi. Araştırmacılar, 40kHz'lik bir aralıkla ultrasonik dalgalarla sadece yarasaların duyabileceği bir adımla çalışırken, ses dalgalarıyla iki santimetre çapındaki polistren küreyi tutabildiler. Bu küre, boyut olarak iki akustik dalga boyu üzerinde bir ölçüye sahiptir. Araştırma, gelecekte çok daha büyük nesnelerin bu şekilde havaya fırlatılacağını öne sürmektedir.

     Bristol Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Asier Marzo, "Akustik araştırmacılar, yıllar boyu sınırdan ötürü hayal kırıklığına uğramıştı, bu nedenle bunu aşmanın bir yolunu bulmak tatmin ediciydi. Sanırım bu yöntem birçok yeni uygulamaya kapı açacak,” dedi.

     Kıdemli Araştırma Görevlisi Dr. Mihai Caleap, "Gelecekte daha fazla akustik güçle daha büyük nesneleri tutmak mümkün olacak. Bu yalnızca, insanları sesli ve tehlikeli deney yapmak için daha düşük sahalar kullanarak mümkün olduğu düşünülüyordu."

     Çalışmayı denetleyen Makine Mühendisliği Bölümü Profesörü Bruce Drinkwater, şunları ekledi: “ses dalgaları pek çok uygulamada büyük bir potansiyele sahiptir. Hassas nesnelerin onlara dokunmadan toplandığı temassız üretim hatları fikrinden özellikle heyecan duyuyorum.”

"

     

     

Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

Kaynak: : University of Bristol

Yayınlama tarihi: 24.01.2018