ÇIĞIR AÇAN YENİ TEKNOLOJİ, BÜKÜLMÜŞ IŞIK IŞINLARINI KULLANARAK 100 KAT DAHA HIZLI İNTERNET

100 KAT DAHA HIZLI İNTERNET

     Geniş bant fiber optikler, ışık hızları, ışık hızında, optik fiberler üzerinden bilgi taşır. Ancak ışığın bir uçta kodlandığı ve diğer tarafta işlenme şekli veri hızlarını etkiler.

     Açıklanan bu ilk dünya nanophotonic cihazı, daha fazla veriyi kodlar ve özel bir 'twisted' ışık formunu kullanarak geleneksel fiber optiklerden çok daha hızlı işlemektedir. Çalışmayı yürüten RMIT's Science of Science'dan Dr. Haoran Ren, bükülmüş ışığı okumak için ürettikleri küçük nanofotonik cihazın süper hızlı, ultra geniş bantlı iletişimin kilidini açmak için gereken eksik anahtar olduğunu söyledi. Ren, Günümüzün optik haberleşmeleri, Big Data'nın giderek artan taleplerine ayak uyduramadıkları için bir 'kapasite krizi'ne doğru ilerliyor.

     'Yaptığımız şey, bant genişliğimizi büyük ölçüde artırmamıza olanak verecek şekilde en yüksek kapasitedeki ışığı doğru bir şekilde veri iletmektir.'

     Avustralya Ulusal Geniş Bant Ağı'nda (NBN) kullanılanlar gibi son teknoloji fiber optik iletişim, renk spektrumu üzerine veri taşıyarak ışığın gerçek kapasitesinin sadece bir kısmını kullanır.

     Geliştirme altındaki yeni genişbant teknolojileri, verileri kodlamak için ışık dalgalarının salınımını veya şeklini kullanır, ayrıca göremediğimiz ışığı da kullanarak bant genişliğini artırır.

     Bu son teknoloji, optik iletişimin en uç noktasında, yine de kapasitelerini arttırmak için spiral içine bükülmüş ışık dalgaları üzerine veri taşır.

     Avustralya'nın Ulusal Geniş Bant Ağı'nda (NBN) kullanılanlar gibi son teknoloji fiber optik iletişim, renk spektrumu üzerine veri taşıyarak ışığın gerçek kapasitesinin sadece bir kısmını kullanır.

     Gelişmekte olan yeni genişbant teknolojileri, verileri kodlamak için ışık dalgalarının salınımını veya şeklini kullanır, aynı zamanda göremediğimiz ışığı da kullanarak bant genişliğini artırır.

     Bu son teknoloji, optik iletişimin en uç noktasında, yine de kapasitelerini arttırmak için spiral içine bükülmüş ışık dalgaları üzerine veri taşır. Bu, orbital açısal momentum ( OAM ) durumunda ışık olarak bilinir.

     2016 yılında, RMIT'in Yapay Zeka Nanophotonics (LAIN) Laboratuvarı'ndan aynı grup, Science dergisinde, nanophotonic çip üzerindeki bu bükülmüş ışığın küçük bir kısmını nasıl çözmeyi başarabileceğini açıklayan bir araştırma yazısı yayınladı. Ancak bugüne kadar optik haberleşme için geniş bir OAM ışığını tespit eden teknoloji hala geçerli değildi.

     Ren, 'Minyatür OAM nano elektronik dedektörümüz, farklı OAM ışık durumlarını sürekli bir sırayla ayırmak ve bükülmüş ışıkla taşınan bilgileri çözmek için tasarlanmıştır.' Dedi.

     Profesör Min Gu, Araştırma İnovasyon ve Girişimcilik Başkan Yardımcısı / LAIN Direktör Yardımcısı ve Yardımcı Doçent Yardımcısı, cihazda kullanılan malzemelerin çoğu teknolojide silikon bazlı malzeme kullanımı ile uyumlu olduğunu söyledi.

     “OAM nano-elektronik dedektörümüz, bükülmüş ışık tarafından taşınan bilgileri 'görebilen' ve 'elektronik tarafından anlaşılması için' bir 'göz' gibidir. Bu teknolojinin yüksek performansı, düşük maliyeti ve küçük boyutu, yeni nesil geniş bant optik iletişim için uygun bir uygulama olmasını sağlıyor 'dedi.

     “Mevcut fiber teknolojisinin ölçeğine uymakta ve önümüzdeki birkaç yıl içinde 100 katın üzerinde bant genişliğini veya potansiyel olarak işlem hızını arttırmak için uygulanabilir. Bu kolay ölçeklenebilirlik ve telekomünikasyon üzerinde sahip olacağı büyük etki.” Dedi.

     Gu, “dedektörün ayrıca, büküm ışığıyla gönderilen kuantum bilgisini almak için kullanılabileceğini de belirtti, bunun anlamı, bir dizi son teknoloji kuantum iletişimi ve kuantum bilişim araştırması uygulamalarının olabileceği anlamına geliyor. Gu, “Bizim nano-elektronik cihazımız, gelecekteki optik ve kuantum iletişimleri için bükülmüş ışığın tüm potansiyelini açacaktır,” dedi.

     

     

Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

Kaynak:RMIT University

Yayınlama tarihi: 25.10.2018