SERA GAZINI TAKİP EDEN NASA PROGRAMI İPTAL EDİLDİ

  Sera gazını takip etmek için NASA programı iptal edildi

       10 mayıs 2018’de NASA’dan yapılan açıklamada, küresel ısınmaya katkıda bulunan karbon ve metan temelli sera gazlarını takip etmek için yılda 10 milyon $ 'lık maliyetli bir NASA programının (Karbon İzleme Sistemi - CMS) iptal edildiğini söyledi.

       Haberde, "Şimdi, Başkan Donald Trump'ın yönetimi CMS'yi sessizce öldürdü" dedi. Beyaz saray tarafından yapılan bu eylem iklim bilimine karşı büyük bir saldırı olarak görülüyor. NASA, "bütçe kısıtları ve bilim bütçesi içindeki önceliklerin ötesinde" iptal için bir neden sunmayı reddetti. "

       ABD'li uzay ajansı sözcüsü Steve Cole, Mart ayında imzalanan ve "idarenin hareketinin yürürlüğe girmesine izin veren" bir bütçe anlaşmasında CMS'den bahsetmediğini de sözlerine ekledi. Cole, AFP'den bir yorum talebinde bulunarak, Trump'ın geçen yıl CMS projesini ve dört Dünya bilim misyonunu kestiğini öne sürdü.

       Çok fazla müzakereden sonra Kongre, bu dört uzay misyonunun finanse edilmesini istediklerini belirterek, bunların 2018 Mart ayında geçtikleri bütçe faturasına yazıldığını söyledi.

       Ancak, CMS aralarında olmadığı için, teklif edildiği gibi kesildi, Cole, tüm süreci milletvekilleri ve yürütme organı tarafından ortak bir çaba olarak nitelendirdi. Mevcut hibelerin bitirilmesine izin verilecek, ancak yeni bir araştırmanın desteklenmeyeceğini söyledi.

       Trump şimdiden 190'dan fazla ülkenin fosil yakıtlardan kaynaklanan kirletici emisyonları azaltması için imzaladığı anlaşma olan 2015 Paris iklim anlaşmasından ABD’nin çıkışını açıkladı. Cole, AFP'ye Trump'ın 2018 mali yılı için fon temin etmesine rağmen gelecek yıl için bir başka Dünya bilim misyonunu (Orbiting Carbon Observatory 3 (OCO-3) iptal etmeyi önerdiğini söyledi.

       Tufts Üniversitesi'nin Medford, Massachusetts'deki Uluslararası Çevre ve Kaynak Politikası Merkezi'nin müdürü Kelly Sims Gallagher'e göre CMS kesintileri, Paris iklim anlaşmasında kabul edilen emisyon kesintilerini doğrulama çabalarını tehlikeye attığını söyledi.

       Science dergisine yaptığı açıklamada, "Eğer emisyon azaltımlarını ölçemiyorsanız, ülkelerin anlaşmaya bağlı kaldıklarından emin olamazsınız." CMS'yi iptal etmek "ciddi bir hatadır."

       Ancak Cole, bir e-postada, "bu özel araştırma programının sona erdirilmesinin, NASA'nın karbonu ve değişen gezegenimiz üzerindeki etkilerini izleme yeteneğini veya kararlılığını engellemediğini" söyledi.

       

       

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak: Phys.org

  Yayınlama tarihi: 05.06.2018