GEÇMİŞTEN GELEN HAYAT KABARCIKLARI

Geçmişten gelen hayat kabarcıkları

(Orta Hindistan'dan Vindhyan Supergroup'tan 1,6 milyar yıllık fosfatlanmış mikroskobik tabakalardan fosilleşmiş baloncuklar ve siyanobakteriyel yapı. Kredi: Stefan Bengtson.

     Şu resimlere bir göz atın gördüğünüz baloncuklar dünyanın henüz genç olduğu bir dönemde sığ bir denizde minik mikroplar tarafında oluşturulan 1.6 milyar yaşındaki fosilleşmiş oksijen baloncuklarıdır.

     Baloncuklar fotoğraflandı ve dünyanın erken dönemi üzerinde çalışma yapan araştırmacılar tarafından incelendi.

     Bu canlılar çok özel ve önemli; ilk canlılar olmalarının dışında bu canlılar yaşamın var oluşunda çok önemli rol oynadılar ve bu gün bildiğimiz yaşamın var olmasını onlara borçluyuz, çünkü onlar dünyanın yaşanılabilir ve tolere edilebilir hale gelmesini sağladılar bu sayede bildiğimiz yaşamın yolunu açmış oldular.

     Bu ilk canlıların bazıları siyanobakterilerdi ve fotosentez yapan bu canlıların ürettikleri oksijen bazen mikrop yığınına yapışıp sıkışa biliyordu. Bu mikrop yığınında fosilleşmiş baloncuklar ve siyanobakteriler bulunuyordu.

     Fotograflardaki baloncuklar iyi bir şekilde korunduğundan, yaşam için bir imza olarak görülebilirler.

     Ph.D. Therese Sallstedt ,Güney Danimarka Üniversitesi, Swedish Museum of Natural History (İsveç doğal tarih müzesi) ve Stockholm Üniversitesi Orta Hindistandan gelen fosilleşmiş tortular üzerinde incelemler ve çalışmalar yaptı bu uğraşların neticesinde resimlerde görmüş olduğunuz oksijen baloncuklarına ulaşıldı.

     Therese Sallstedt, bulunan mikrop yığınınındaki kabarcıkları 1,6 milyar yıl önce sığ sularda yaşamış olan siyanobakterilerin biyolojik faaliyetleri sonucu oluşturulan oksijen kabarcıkları olarak yorumladıklarını açıkladı.

      Siyanobakteriler Dünyayı ciddi şekilde etkilediler ve değiştirdiler atmosferdeki oksijenin ve günümüzde bile varlığını sürdüren stromatolite adlı yapıların oluşmasını sağladılar.

     Araştırmacılar, siyanobakterilerin daha önce sığ sularda fosforitleri oluşturmaktan daha büyük bir rol oynadığını ve günümüz bilim adamlarının eski ekosistemlerin incelenmesi için eşsisz bir olanak sağladığını düşünüyorlar.

     

     

Geçmişten gelen hayat kabarcıkları

     Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

     Kaynak: University of Southern Denmark

     Yayınlama tarihi: 04.03.2018