VİKİNG TARİHİ MEZAR YAZILARI DEŞİFRE EDİLDİ "ALLAH VE ALİ"

  VİKİNG MEZARLARINDA ALLAH VE ALİ YAZILARI

       İsveç'teki araştırmacılar Viking tekne mezarlarından mezarlık kostümleri içine dokunan Arap sembolleri buldu. Bu keşif, gazeteci Tharik Hussain'e göre İskandinavya'da İslam'ın etkisi hakkında yeni bir merak uyandırıyor.

       Bu kıyafetler Viking döneminin tipik mezar kıyafetleri arasında sınıflandırılarak 100 yıl boyunca saklanmış. Ancak giysiler hakkında yeni bir araştırma ile birlikte 9. Ve 10. Yüzyıldaki Vikingler ve Müslümanlar arasındaki ilişki ile ilgili yeni bulgular elde edildi.

       İpekli ve gümüş ipliklerle dokunan modellerde "Allah" ve "Ali" isimleri tespit edildi.

       Bu atılım, Uppsala Üniversitesi'nden tekstil arkeologu Annika Larsson tarafından yapıldı; ilk etapta Birka ve İsveç'teki Gamla Uppsala'da, 19'uncu yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın ortalarında kazılmış olan erkek ve kadın tekne ve odacık mezarlarından kalan mezarlık kostümlerinin kalıntıları yeniden incelendi.

       Bazı materyallerin Orta Asya, İran ve Çin'den geldiğini fark ettikten sonra unutulan parçalarla ilgilendi.

       Larsson, küçük geometrik desenler daha önce İskandinavya'da rastlanmış hiçbir deseni andırmıyordu. "Bu desenler mantıklı gelmemişti fakat ardından benzer desenleri daha önce İspanya'da ki, Mağribi tekstilleri üzerinde gördüğümü hatırladım."

  Bulmacanın Parçaları Bir Araya Geliyor

       Larsson, Viking modellerine bakmadığını fark etti baktığı desenler arap kufi yazılarıydı. Tekrarlanan iki sözcük vardı. Onlardan birini İranlı bir meslektaşının yardımıyla tespit etti. Bu sözcüklerden biri dördüncü halife olan Hazreti "Ali"nin ismi idi. Fakat “Ali” isminin yanındaki sözcüğün deşifre edilmesi daha zordu. Harfleri büyüttü ve tüm açılardan inceledi.Larsson "Aniden, 'Allah' sözcüğünün aynalı harflerle yazıldığını gördüm" diyor.

  VİKİNG MEZARLARINDA ALLAH VE ALİ YAZILARI

       Larsson şu ana kadar yaklaşık 100 parçanın en az 10'unda isimleri buldu. Yeni buluntular şimdi mezar sakinleri hakkında büyüleyici sorular ortaya atıyor.

       Larsson "Mezarların bir kısmının Müslüman olabileceği ihtimali tamamen ortadan kaldırılamaz" diyor.

       “Bazı Viking mezarlarındaki DNA analizlerinde Pers kökenli genlere rastlamıştık perslerin bulunduğu topraklarda islamın egemen olduğunu biliyoruz” dedi.

       Ekibi üniversitenin genetik ve patoloji bölümüyle birlikte cenaze kıyafetleri giymiş cisimlerin coğrafik köklerini belirlemek için çalışıyor.

  İki Toplum Arası Etkileşim

       Viking ve Müslüman dünyalar arasındaki iletişim, tarihi hesaplarla ve kuzey yarımkürede İslam sikkelerinin keşfedilmesi ile biliniyordu.

       İki yıl önce, araştırmacılar Birka'daki bir kadın mezarlığında çıkan gümüş yüzüğü tekrar inceledi ve taş üzerinde "Allah" yazısına rastladılar.

       "Ali adı tekrar tekrar Allah'ın yanında tekrarlanmaktadır" diyor.

       "Hazreti Ali'nin en büyük Müslüman azınlık grubu Şii tarafından çok önemli olduğunu ve bir bağlantı olup olmadığını merak ettiklerini biliyorum." Larsson'a göre bu keşif çok önemli.

       "Artık Viking kalıplarına farklı şekilde baktığım için, bu kazılardan kalan parçaları ve diğer Viking dönemi tekstillerinde de İslami yazıtlar bulacağımıza inanıyorum. "Kim bilir, belki de farklı eserlerde de görünürler."

       

  Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

  Kaynak: Uppsala University

  Yayınlama tarihi: 15.10.2017

.
.