LABORATUVAR’DA YAPAY ET ÜRETİMİ PAZARI

yapay et üretim pazarı

'Lab eti' nin destekçileri hayvanları kesmekten kaçınmanın hem acı hem de sera gazı emisyonlarını azaltacağını savunuyorlar

     Tarım Gıda ve İlaç İdaresi Bakanlığı, Ekim ayında yapılan halka açık bir toplantı sonrasında, hücre kültürlü gıda ürünlerinin denetlenmesini paylaşmayı kabul etti.

     Teknik detaylar henüz teyit edilmemiş olsa da, FDA hücrenin toplanmasını ve farklılaşmasını denetleyecek USDA ise gıda ürünlerinin üretimini ve etiketlemesini denetleyecek. “Bu yapı hem FDA'nın hücre kültürü teknolojisini denetleme deneyimini hem de canlı biyosistemleri ve USDA'nın insan tüketimi ve hayvancılık ürünlerini denetleme konusundaki uzmanlığını artıracak”

     Hücre kültürlü gıda ürünlerini onaylayıp onaylamama meselesi ABD'de ciddi bir sorun olmadı. Aslında, bazı "lab üretimi et" girişimleri zaten var, ancak üretim maliyetleri çok yüksek ve henüz hiç kimsenin satmaya hazır bir ürünü yok.

     Yumurtasız mayonezi ile tanınan Just isimli Kaliforniyalı firma bu yılın sonuna kadar hücre kültürü et satmayı planladığını söyledi ve AFP'ye ajanslarla çalışmak için sabırsızlandığını söyledi. Hollanda'daki Memphis Meats ve Mosa Meat gibi diğerleri, tarımsal gıda endüstrisinden destek alarak üretim maliyetlerini düşürmeye çalışıyor.

     Bu çalışmaların destekçileri Laboratuar etinin hem hayvanları sömürülmesinin durdurulması hem de sera emisyonlarını azaltacağını savunuyorlar ve protein için aç büyüyen popülasyonları beslemek için sürdürülebilir bir seçenek.

     The Good Food Institute'un politika direktörü Jessica Almy, "Amerikalı tüketiciler çok çeşitli sağlıklı, insancıl ve sürdürülebilir seçimlere sahip olmayı hak ediyor" dedi. Ancak, bu tür ürünlerin gerçekte “et” olarak adlandırılıp adlandırılamayacağı konusunda tarım örgütleri ile anlaşmazlık içerisindeler.

     Yetkililer bununla ilgili açıklamada bulunmadılar; ancak ABD Cattleman's Association haberi memnuniyetle karşıladı.

     

     

     Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

      Kaynak:Medical Xpress

     Tarih: 17.11.2018