CEVİZ MEME KANSERİNİN BÜYÜMESİNİ VE HAYATTA KALMASINI BASKILIYOR

ceviz tüketiminin, meme kanserinin büyümesini ve hayatta kalmasını baskılıyor

     Marshall Üniversitesi'nden yapılan yeni araştırmalar, ceviz tüketiminin, meme kanserinin büyümesini ve hayatta kalmasını baskıladığına dair bulgular sunmaktadır.

     Marshall Üniversitesi'nden Biyomedikal Bilimler Bölümünde profesör olan W. Elaine Hardman tarafından yönetilen Joan C. Edwards Tıp Fakültesi, Marshall Üniversitesi ekibi, yaklaşık iki hafta boyunca günde iki ceviz tüketiminin etkileri incelendi. Teyit edilmiş meme kanserlerinde önemli ölçüde gen ekspresyonu (DNA dizisi olan genlerin, fonksiyonel protein yapılarına dönüşmesi süreci için kullanılan bir terimdir) değişimi gözlendi.

     İki koldan (yani iki farklı ekip tarafından sürdürülen) süren klinik çalışma, Marshall Üniversitesinde, ceviz diyetinin meme kanserinde tümörün büyümesi ve hayatta kalmasını ve metastaza (kanser hücrelerinin başka bölgelere sıçraması) etkisi ile ilgili bir dizi çalışmanın sonuncusudur.

     Hardman, "Ceviz tüketimi, meme kanseri büyümesini yavaşlattı ve farelerde meme kanseri riskini azalttı" dedi. "Bu araştırmaya dayanarak, ekibimiz ceviz tüketiminin kadınların patolojik olarak doğrulanmış meme kanserlerinde gen ekspresyonunu, meme kanseri büyümesini ve kanserin hayatta kalmasını azaltacak yönde etkilediğini belirtti."

     Bu ilk klinik çalışmada, araştırma ve patoloji biyopsileri için yeterince büyük göğüs yumruları olan kadınlar üzerinde biyopsi yapıldı. Biyopsi yapılan kadınlar ameliyat tarihine kadar günde iki ceviz tüketmeye başladı. Biyopsiden yaklaşık iki hafta sonra, meme kanserlerinden yeni örnekler alındı.

     RNA dizilimi ve ekspresyon profili incelendiğinde, ceviz tüketiminden dolayı, tanımlanan 456 genin ekspresyonunun tümörde önemli ölçüde değiştiğini ortaya koydu.

     Hardman, "Bu sonuçlar insanlarda ceviz tüketiminin meme kanserlerinin büyümesini ve kanserin hayatta kalmasını baskılayabileceği hipotezini desteklemektedir." Dedi. "Ceviz tüketiminin gerçekte meme kanseri veya meme kanseri tekrarlaması riskini azalttığını klinik olarak doğrulamak için daha geniş çaplı bir ek araştırma yapılması gerekecek."

     Bu çalışma, bir ekibin modern araştırmadaki kritik rolüne bir örnektir. Meme cerrahları, RNA ifade profili, biyoinformatik ve istatistiksel işlemler gerçekleştirmiştir.

     

     Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

      Kaynak:Marshall University

     Tarih: 28.03.2019