İKİNCİ BAŞARILI İNSAN-HAYVAN MELEZİ: İNSAN HÜCRELERİ İLE KOYUN EMBRİYOSU

İkinci başarılı insan-hayvan melezi: insan hücreleri ile koyun embriyosu

(Bu fotoğraf, insan iPS hücrelerinin bir domuz blastosiste enjeksiyonunu göstermektedir. Insan iPS hücrelerini sağlayan bir enjeksiyon iğnesine kolay erişim sağlamak için bir lazer ışını kullanılarak (kırmızı çapraz içi yeşil daire) domuz blastosistinin dış zarını (Zona Pellucida) delmek için kullanıldı. Kredi: Juan Carlos Izpisua Belmonte'den)

     Geçen yıl domuz / insan hibridini oluşturan bir çalışmanın ardından, Stanford Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yönetilen bir ekip, bir koyun / insan melezini yarattı. Ekip, çalışmalarına ilişkin henüz bir bildiri yayınlamadı, ancak kısa süre önce, bu yılki Teksas Bilimsel Gelişmeler Derneği toplantısında çalışmalarını özetleyen bir sunum yaptı.

     Geçen yıl ekibin yaptığı gibi, araştırmacılar, insan-hayvan melezini oluşturma amacının, insanlardaki kusurlu Oganların yerini almak üzere hayvanlarda insan organlarının büyümesinin mümkün olup olmayacağını öğrenmek olduğunu söylüyor. Bu tür hastalar organları reddetmeyecek, çünkü organları yaratan hücreler kendi organları olacaktı. Araştırmacılar deneylerinde koyun kullandılar çünkü organları insanlarla aynı büyüklükte ve koyunların in vitro döllenmesi (yapay döllenme) domuzlardan daha kolay olmasıdır.

     Bir hibrid oluşturma süreci, insan kök hücrelerini toplayarak başlar ve her organa dönüşebilir. Daha sonra, bir domuz veya koyun gibi bir hayvandan bir embriyo hasat edilir ve DNA, normalde arzulanan organı, örneğin bir karaciğeri geliştirmekle yükümlü olacak bölümü etkisiz hale getirmek üzere modifiye edilir. Ardından, insan kök hücreleri, bağışta bulunan hayvanın rahmine implante edilen embriyoya sokulur. Bu şekilde, bir karaciğer gibi bir insan organının, gönüllü bir hayvanın içinde büyümesine neden olabilir; embriyo, kendi yerine onun içinde bir insan organı olan bir yetişkin domuz ya da koyun haline gelir.

     Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada koyun embriyosundaki hücrelerin sadece yüzde 0,01'i insan, geri kalanı ise koyun hücreleri olduğunu belirtti.

     Bu tür araştırmalar, bazıları için sıkı sıkıya itaatkâr olma eğilimi gösterirken, bazıları etik olmadığını düşünmektedir. Örneğin NIH (national institutes of health / ulusal sağlık enstitüleri), şu anda hükümetten para kullanan bu tür araştırmalara izin vermemektedir. Birçok araştırmacı melez embriyoların konakçı içinde büyümesine izin vermeye yaklaştıkça, ona karşı daha fazla ses çıkacağına inanıyorlar.

     

     

     Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

     Tarih: 22.02.2018