100 MİLYON YILDIR KEHRİBAR İÇERİSİNDE KORUNMUŞ OLAĞANÜSTÜ KUYRUKLU ÖRÜMCEK

100 Milyon Yıldır Kehribar İçerisinde Korunmuş Olağanüstü Kuyruklu Örümcek

     Araknid’lere (örümceğimsiler) ait yeni bir tür bulundu, kuyruğu Olan bu örümcek Myanmar da kehribarın içersinde günümüze kadar muhafaza edilmiş bu olağanüstü örümcek 100 milyon yıl önce orta Cretaceou döneminde yaşamış bir türe mensup.

     Bu inanılmaz bulgu, , Kansas Üniversitesi Paleontoloji Enstitüsü ve Jeoloji Bölümünden Paul Selden ile Çinden, Almanyadan, Virginia ve Birleşik Krallık'tan pek çok meslektaşlarından oluşan ekip tarafından Nature Exology & Evolution adlı bilimsel dergide bir makale ile paylaşıldı.

     Kuzey Mynmar da çok fazla kehribar çıktığı biliniyor fakat, ilgiyi asıl arttıran unsur 10 yıl önce bu kehribarların orta Cretaceou dönemine ait olduğu öğrenilmesi oldu çünkü bu kehribarlarda bulunan tüm böceklerin ve canlıların sanıldığından çok çok daha yaşlı olduğu anlamına geliyordu.

     Bu yeni türün zehir çengellerine sahip olması örümceklerle benzerlik gösteriyor ayrıca pedipalp (baş bölgesinde bulunan ve kavramaya yarayan organ. Akrep de araknid famlyasına mensuptur ve akreplerde pedipalpları halk dilinde kıskaç olarak adlandırılan yapıları çok daha belirgin şekilde görebiliriz.) organına da sahip. Diğer örümceklerdeki gibi dört adet ayağa sahip. Sırt bölgesinde ise ipek üreten iplik organları bulunuyor. Bununla birlikte, aynı zamanda uzun bir kamçı veya kuyruk taşıyor. Nesli tükenmemiş bilinen hiçbir örümcek bu yapıya sahip değil. Örümceklerle akrabalığı bulunan vinegaroonların (kuyruklu akrepler) anal kamçıları bulunuyor. Kehribar içinde bulunan dört yeni örneğin hepsi çok küçük ve yaklaşık 3 milimetrelik kuyruğa, yaklaşık 2.5 milimetrelik bir gövde uzunluğuna sahipler.

     Paul Selden "Uzun kuyruklarına sahip olan hayvanlar bu organlarını çevreyi hissetmek gibi duyusal amaçlar için kullanırlar."

     Bu heyecan verici yeni bulgu, Selden ve arkadaşları tarıfından birkaç yıl önce yapılan kuruğu bulunan iplik bezleri olmayan örümcek tahminini doğrulamış oldu. Bu canlılar Urineida diye adlandırılan Devniyen ( 380 milyon yıl öncesi ) ve Permiyen ( 290 milyon yıl öncesi ) dönemlerinden daha eski bir arachnid türününe aitler.

     Daha önce bulunan örneklerin uzun kuyrukları vardı fakat iplik bezleri yoktu. İşi ilginçleştiren ise en son bulunan ve diğerlerine göre daha genç olduğu tahmin edilen örneğin iplik bezlerine de sahip olması bu durum bu yeni bulunan örümceğin kuyruğu bulunan fakat iplik bezine sahip olmayan bir tür ile örümcek arasında bulunan bir ara tür olduğunu düşündü dürüyor.

     Birden fazla hayvanın parçalardan oluşan melez bir yaratık olan Yunan mitolojik Chimera’dan esinlenilerek Chimerarachne adı verildi ve yeni hayvan, iplik organlarının bulunması nedeniyle modern örümceklere bir adım daha yaklaşıyor.

     Kehribarın içinde bulunduğu için ağaçlarda belki de bir kovuğun içinde yaşadığı tahmin ediliyor. Kuyruklu örümcek, iplik bezleri sayesinde ipek üretme yeteneğine sahipken, birçok modern örümcek gibi böcekleri yakalamak için ağlar inşa etmesinin pek mümkün olmadığını söyleniyor.

     Paul Selden “Ağ örüp öremediğini bilemediklerini söyledi ve bu eski örümceklerin ağları yolları üzerinde iz bırakmak gibi yumurtalarını sarmalamak yuvalarında kullanmak gibi çeşitli sebeplerden kullandıklarını tahmin ediyor.

     Selden Bu türün torunlarının belki de Myanmar’ın bazı yerlerinde hala yaşıyor olabileceğini söyledi. “Orta Cretaceou döneminde bu ormanların durumu hakkında oldukça bilgi sahibiyiz, oldukça iyi bir tropikal yağmur ormanıydı ve günümüzde Güneydoğu Asya yağmur ormanlarında bulunanlara benzer, örümcekler vardı, bilindik birçok arachnid’de yaşamaktaydı. Bu, bugün hala hayatta olup olmadıkları konusunda merak uyandırıyor. Onları henüz bulamadık, ancak bu ormanlar iyi araştırılmış değil ve aradığımız çok küçük bir yaratık. "

100 Milyon Yıldır Kehribar İçerisinde Korunmuş Olağanüstü Kuyruklu Örümcek
100 Milyon Yıldır Kehribar İçerisinde Korunmuş Olağanüstü Kuyruklu Örümcek

     

     

     Kaynak: UNİVERSİTY OF KANSAS

     Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

     Tarih: 12.02.2018