TEORİK BİR PARÇACIK TÜRÜ OLAN TAKYONLAR

takyon

       Takyon, teorik parçacık türüdür ve alışılmadık özelliği ışığın hızından daha hızlı hareket etmesidir. Yunancada hızlı anlamına gelen "Takyon" sözcüğü 1960'larda Gerald Feinberg tarafından ortaya atıldı.

       Görelilik teorisi bir parçacığın ışığın hızından daha hızlı bir hıza ulaştırılmayacağını öngörür ancak bazı fizikçiler uzun bir süre parçacıkların ışığın hızından daha hızlı hareket etmelerinin mümkün olabileceğini savundular.

       Takyonlar bazen fizikte karşılığı bulunsa da, bugün fizikçilerin ezici çoğunluğu fizikteki karşılığı takyonun ortaya çıkışı temel bir istikrarsızlığı temsil eder, bu dengesizliklerin üstesinden gelmek için geliştirilmiş matematiksel açıklamalarda bulunmaktadır.

       Kesinlikle açık olmak gerekirse, çoğu modern fizikçi, takyonların gerçekten var olduğuna inanmazlar. Halen, herhangi bir fiziksel nesne ışığın hızından daha hızlı hareket ettiğine dair hiçbir tutarlı kanıt bulunmamaktadır. Günümüzde, gerçek parçacıklar olarak takyonlara yapılan herhangi bir gönderme en iyi spekülasyon olarak düşünülmelidir.

       Buna rağmen, takyonlar bilimkurgu içinde, çoğunlukla bir takım zaman yolculuğu ile ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır; çünkü takyonlar var olsaydı varlıkları, olası nedensellik ihlaline neden olabilir ve bilgiyi (madde dahil) zamanda geriye gönderilebilirdi.

       Ayrıca, bazı bütünsel şifa uygulayıcıları, insan sağlığının iyileştirilmesi için bir araç olarak kullandılar. Bu iddiayı destekleyen gerçek fizik kanıtı yoktur, zira yukarıda belirtildiği gibi fizikçiler takyonların varlığına gerçekten inanmazlar.

       

       Hazırlayan: Celal DEMİRTAŞ

.
.