“CERN” YENİ BİR PARÇACIK TESPİT ETTİĞİNİ DUYURUDU

  “cern” yeni bir parçacık tespit ettiğini duyurudu

  (LHCb tarafından gözlemlenen yeni cismi temsil eden, iki charm kuark ve bir up kuark içeren görüntü.)

       Venedik'teki EPS (Yüksek Enerji Fiziği) Konferansı'nda CERN'in Large Hadron Çarpıştırıcısı'ndaki LHCb deneyi iki charm kuark ve bir tane up kuark içeren yeni bir parçacığın gözlemlendiğini bildirdi. Baryon ailesinden bu parçacığın var olduğu mevcut teoriler tarafından biliniyordu, ancak fizikçiler yıllarca iki ağır kuarkla birlikte bu baryon’u arıyorlardı. Yeni tanımlanan parçacığın kütlesi yaklaşık 3621 MeV, ki bu da en tanıdık baryonailesinden olan ve iki kat charm kuark içeriğinden protondan neredeyse dört kat daha ağır. Bu tür bir parçacık, belirsiz bir şekilde ilk kez tespit edilmiştir.

       Çevremizde gördüğümüz neredeyse tüm madde, üç kuraktan (en iyi bilinen protonlar ve nötronlar) oluşan ortak parçacıklar olan baryonlardan oluşmuştur. Fakat mevcut altı kuark türü vardır ve teorik olarak birçok farklı potansiyel kombinasyonu, diğer Baryon türlerini oluşturabilir. Şu ana kadar gözlemlenen Baryonların hepsinde en fazla bir ağır kuark bulunuyordu.

       LHCb'nin yeni sözcüsü Giovanni Passaleva, "İki kat ağır kuark baryonun bulunması, büyük ilgi konusu" dedi. Kuantum kromodinamiğini daha ileri düzeyde taramak için eşsiz bir araç sağlayacak olan dört temel kuvvetten biri olan güçlü etkileşimi tanımlayan teori. Bu tür parçacıklar bundan böyle teorilerin öngörücü gücünü artırmamıza yardımcı olacak."

       "Üç kuarkın birbiri etrafında ayrıntılı bir dans gerçekleştirdiği diğer baryonların aksine, iIki kat ağır baryonun, bu ikili sistem etrafında dönen daha hafif kuarkla birlikte, iki ağır kuarkın birbiri etrafında dönen ağır yıldız rolünü oynadığı bir gezegen sistemi gibi hareket etmesi bekleniyor "diye ekledi eski sözcü Guy Wilkinson.

       Özelliklerini ölçme

       Ξcc ++, iki ağır kuark ve hafif bir kuarkdan oluşan bir sistemin nasıl davranacağına karar vermeye yardımcı olacaktır. Önemli bilgiler, üretim ve bozunma mekanizmalarını ve yeni parçacıkların ömrünü tam olarak ölçerek elde edilebilir.

       Bu yeni baryonun gözlenmesi oldukça zordu ve LHC'deki yüksek kuvarslı kuvars üretim oranı ve bozunum ürünlerini mükemmel verimlilikle belirleyebilen LHCb deneyinin benzersiz yetenekleri sayesinde mümkün hale geldi.

       LHCb'deki Ξcc ++ 'nin gözlemlenmesi, iki kat ağır baryon ailesinin temsilcilerini bulma beklentilerini artırmaktadır. Bu iş için LHC’de devreye sokulacak.

       Bu sonuç, 2 çalışma ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda kaydedilen 13 TeV verilerine dayanır ve 1. aşamada 8 TeV verisi kullanılarak doğrulandı.

       

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak: CERN / Link: https://home.cern/about/updates/2017/07/lhcb-announces-charming-new-particle

  Yayınlama tarihi: 07.07.2017

.
.