GBAR İLE ANTİMADDE KEŞFİ İÇİN YENİ BİR YÖNTEM

  GBAR İLE ANTİMADDE KEŞFİ İÇİN YENİ BİR YÖNTEM

  GBAR linac'ın koruyucu bunkerine monte edilmesi. Bir hedefe doğru 10 MeV'a hızlandırılan elektronlar ELENA hız düşürücüden gelen antiprotonlar ile antihidrojen oluşturmak için gerekli pozitronları üretirler.

       Evrende anti madde bulunmaması, fizikte uzun zamandır devam eden bir bilmecedir. Birçok deney, parçacıklar ve onların karşıt madde muadilleri arasında asimetri bularak bu soruyu araştırmaktadır.

       CERN'de yeni bir deney olan GBAR (Yerinde Antihidrojenin Yerçekimi Davranışı), bu bulmacanın bir yönünü keşfetmeye hazırlanıyor - yeryüzünün karşıt maddeye etkisi nedir? Karşıt maddelerin madde gibi davranıp davranmayacakları konusunda teoriler olsa da kesin bir deneysel sonuç hala eksiktir.

       GBAR yer çekiminin antihidrojen atomları üzerindeki etkisini ölçecek. Anti proton Azaltıcı (Antiproton Decelerator / AD) salonunda bulunan GBAR, yeni ELENA yavaşlama halkasına bağlanacak beş deneyin ilkidir. 1 Mart'ta, deneyin ilk bileşeni yüklendi. GBAR linac sadece 1.2 metre uzunluğunda ve elektronların karşıt madde eşdeğeri olan pozitronları oluşturmak için kullanılacak.

       Deney, ELENA tarafından sağlanan antiprotonları ve antihidrojen iyonları üretmek için linac tarafından oluşturulan pozitronları kullanacaktır. Bir antiproton ve iki pozitrondan oluşurlar ve pozitif yükleri onları manipüle etmeyi önemli ölçüde kolaylaştırır. Lazerler yardımıyla hızları saniyede yarım metreye düşürülecektir. Bu, sabit bir noktaya yönlendirilmelerini sağlayacaktır. Daha sonra, bir elektrik alan tarafından sıkıştığında, pozitronlarından bir tanesi bir lazerle çıkarılacak ve bu da onları tekrar nötr hale getirecektir. Bu noktada onlara etki eden tek kuvvet yer çekimi olacak ve araştırmacılar pozitronun davranışlarını gözlemleyeceklerdir.

       Sonuçlar çok heyecan verici olabilir. GBAR sözcüsü Patrice Pérez; "Einstein Eşitlik İlkesi, bir parçacığın yörüngesinin yalnızca yerçekimi kuvvetlerine gönderildiğinde bileşiminden ve içyapısından bağımsız olduğunu belirtiyor. Yer çekiminin antimadde üzerinde farklı bir etkiye sahip olduğunu fark edersek, bu, evren hakkında hala çok şey öğrenmemiz gerektiği anlamına geliyor."

       Antiproton Susturucuda beş tane daha deney denendi; bunlardan ikisi - AEGIS ve ALPHA - da yerçekimi etkisinin antimadde üzerindeki etkileri üzerinde çalışılıyor.

       

       

       

  Kaynak: https://home.cern/about/updates/2017/03/raising-gbar-antimatter-exploration

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Yayınlama tarihi: 17.03.2017

.
.