The Proton Synchrotron (PROTON SENKRONİZASYON)

proton senkronizasyon

     Proton Sinkrotron (PS), CERN'in hızlandırıcı kompleksinin önemli bir bileşenidir, burada genellikle Proton Synchrotron Booster ile protonlar ya hızlandırılır ya da iletilir.

     Düşük Enerjili İyon Halkalarından (LEIR) gelen ağır iyonlar farklı tipte parçacıkları dengeleyip deneyler de kullanılması sağlanmıştır. 24 Kısım 1959 da ilk protonlar PS tarafından hızlandırılmıştır, PS kısa bir süre dünyanın en yüksek enerjili parçacık hızlandırıcısı görevi yüklenmiştir. Başlangıçta PS CERN'in amiral gemisi hızlandırıcısı iken, laboratuvar 1970'lerde yeni hızlandırıcılar inşa edildikten sonra görevi bu hızlandırıcılara devretti anacak halen hızlandırıcılara parçacık tedarik etmede görevine devam etmektedir. Tarih boyunca bir çok değişikliklere uğrayarak proton demeti yoğunluğu bin kat arttırılmıştır.

     PS çevresi 628 metre olup, 277 konvansiyonel (oda sıcaklığında) çift kutuplu elektromıknatıstan oluşur, Hızlandırıcı 25 GeV kadar çalışır. Protona ek olarak, alfa parçacıkları (helyum çekirdeği), oksijen ve kükürt çekirdekleri, elektronları, pozitron ve anti proton hızlandırmıştır.

Kaynak: http://home.cern/about/accelerators/proton-synchrotron

Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

Tarih : 30.11.2016

.
.