The Large Hadron Collider (BÜYÜK HADRON ÇARPIŞTIRICISI)

büyük hadron çarpıştırıcısı

     Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısıdır. İlk kez 10 Eylül 2008 de çalışmaya başladı. LHC, tanecikleri hızlandırmak için enerjilerini artıran 27 kilometrelik yol boyunca bir dizi süper-iletken mıknatıs halkalarından oluşur. Tanecikler çarpışmadan önce hızlandırıcı içinde, iki yüksek enerjili parçacık demetleri ışık hızına yakın hızda hareket ettirilir. Işınlar, iki ayrı vakumlu tüp içinde ışın borularında zıt yünlerde hareket ettirilir. Tanecikler süper iletken elektromıknatısların oluşturduğu güçlü bir manyetik alan tarafından halka içinde yönlendirilerek hızlandırılır. Süper iletken elektromıknatıslarda enerji kaybının olmaması için bağımsız enerji santralleri inşa edilmiştir. Süper mıknatıslar sıvı helyum kullanılarak -273 0C ye kadar soğutulur.

     Hızlandırıcı çevresinde farklı çeşit ve büyüklükte binlerce mıknatıs kullanılmıştır. Işınları bükmek için 5-7 metre aralıklarla 1232 tane çift kutuplu, 15 metre aralıklarla 392 tane dört kutuplu mıknatıs bulunmaktadır. Parçacıkların çarpışma şansını artırmak için çarpışma bölgesine yaklaştıkça mıknatıslar daha sık aralıklarla yerleştirilmiştir.

     Farklı tipte ve büyüklükte mıknatıslarının Bin hızlandırıcı çevresinde profil yönlendirmek için kullanılır. Bunlar bükmek ışınlar uzunluğu 1232 çift kutuplu mıknatıslar 15 metre ve 392 dörtkutuplu mıknatıslar, kirişler odak uzun her 5-7 metre içerir. Hemen önce çarpışma, mıknatısın başka tür çarpışma şansını artırmak için birbirine daha yakın sıkmak için parçacıklar kullanılır. parçacıklar bunları yaparken görevi onlar yarım karşılamak gibi hassas 10 kilometre arayla iki iğne ateş ile benzerlik göstermektedir çarpışır ve böylece küçük.

Kaynak: http://home.cern/topics/large-hadron-collider

Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

Tarih : 30.11.2016

.
.