GELECEKTEKİ DAİRESEL ÇARPIŞTIRICI (The Future Circular Collider)

GELECEKTEKİ DAİRESEL ÇARPIŞTIRICI

     Gelecek Döngüsel Çarpıştırıcı Araştırması (FCC), şu anda Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (LHC) yürütülen araştırmayı ömrünün sonuna ulaştıracak şekilde genişletmek için daha yüksek performanslı bir parçacık çarpanı için tasarım geliştiriyor.

     FCC'nin amacı, yeni fizik arayışında, 100 TeV'in çarpışma enerjilerine ulaşmayı amaçlayan parçacık çarpışmalarının enerji ve yoğunluk sınırlarını büyük ölçüde zorlamaktır.

     CERN'in ev sahipliği yaptığı FCC Çalışması, dünyanın dört bir yanından 70'ten fazla enstitünün uluslararası bir işbirliği içindedir.

     Çalışma, dairesel çarpanlar, yeni dedektör tesisleri, ilgili altyapı, maliyet tahminleri, küresel uygulama senaryoları gibi uygun uluslararası yönetişim yapıları için farklı olasılıklar üzerinde duracak.

     FCC, üç farklı parçacık çarpışması senaryosunu inceler: LHC'de olduğu gibi hadron (proton-proton ve ağır iyon) çarpışmaları; Elektron-pozitron çarpışmaları, eski LEP'de olduğu gibi; Ve proton-elektron çarpışmaları.

     Bilim adamları şu anda her seçenek için fizik ve dedektör çalışmaları yürütüyorlar. Buna paralel olarak, uzman ekipler altyapı, operasyon kavramları ve gerekli temel teknolojilerin derinlemesine analizlerini yapıyor.

     Bu FCC hızlandırıcı kompleksi, LHC'den sonraki bir sonraki büyük araştırma tesisi ve onun “High-Luminosity upgrade” ( HL-LHC) olacak.

     FCC Çalışması için bir sonraki adım, Avrupa Parçacık Fiziği Stratejisinin bir sonraki güncellemesine girdi olarak, 2018 yılına kadar kavramsal bir tasarım raporu sunmaktır.

Kaynak: http://home.cern/about/accelerators/future-circular-collider

Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

Tarih : 30.11.2016

.
.