KOMPAKT DOĞRUSAL ÇARPIŞTIRICI (Compact Lineer Collider)

KOMPAKT DOĞRUSAL ÇARPIŞTIRICI (Compact Lineer Collider)

     CERN'deki fizikçiler ve mühendisler, büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın yüksek enerjili sınırdaki keşiflerinde kullanmak üzere gelişmiş hızlandırıcı bir makine için araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Kompakt Lineer Çarpıştırıcı (CLIC) çalışması (link harici), birkaç teraelectronvolt'a (TeV) kadar enerjide baş gösteren elektronları ve pozitronları (anti elektronlar) çarpışmak için bir makine konsepti üzerinde çalışan uluslararası bir işbirliğidir. Bu enerji aralığı LHC'lere benzemekle birlikte, protonlardan ziyade elektronları ve antipartiküllerini kullanarak fizikçiler altta yatan fizik üzerinde farklı bir perspektif kazanacaklardır.

     Projenin boyutunu ve maliyetini elinde tutarak, 3 TeV nominal toplam enerjiye erişmek için metre başına 100 MV kadar yüksek hızlandırıcı alanlar üretmek için radyofrekans (RF) yapıları ve iki-kiriş konseptini kullanmak amaçlanmıştır. CLIC test tesisi CTF3, çalışmalar için elektron demetini sağlar.

     İki ışınlı ivme kavramında, ana ışının hızlandırılması için gereken yüksek RF gücü, ana ışın paralelinde çalışan ikinci bir yüksek yoğunluklu elektron demetinden 'tahrik kirişi' çıkarılır. Bu tahrik kirişi özel güç çıkarma yapılarında yavaşlar ve üretilen RF gücü ana kirişi hızlandırmak için kullanılır.

     İlgili bir projede, CLIC detektörü ve fizik işbirliği, gelecekte yüksek enerjili Compact Lineer Collider'da çarpışmaları kaydetmek için bir detektör geliştiriyor.

Kaynak: http://home.cern/about/accelerators/compact-linear-collider

Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

Tarih : 30.11.2016

.
.