ANTİPROTON DECELERATOR (ANTİPROTON YAVAŞLATICI)

antiproton yavaşlatıcı

     Antiproton Decelerator (AD) anti madde çalışmaları için düşük enerjili karşıt protonları üreten eşsiz bir makinedir ve karşıt atom oluşturur. Yavaşlatıcı, farklı deneyler de kullanılmak üzere anti proton ışınları üretir.

     PS (Proton Sinkrotron) den gelen proton demeti metal bir blok içinden ateşlenir. Bu çarpışmalar çok sayıda antiprotonu kapsayan çok sayıda İkincil parçacıkları oluşturur. Bu Antiprotonlar karşıt atom yapmak için gerekli çok fazla enerjiye sahiptir. Her yöne rastgele hareket eden farklı enerji değerlerine sahip bu antiprotonları, AD ler deneylerde kullanılabilecek antimadde üretmek için kullanışlı uysal düşük enerjiye çevirirler.

     Metal bloktan farklı açılardan çıkar antiprotonlar AD ye ulaşmadan önce odaklanırlar. Sadece enerjilerin bir kısmı AD de depolanır. AD halkaları manyetik ve bükücü mıknatıslardan oluşmuştur, bu mıknatıslar antiprotonların güçlü elektrik alanları içerisinde yavaşlatırken aynı yol üzerinde kalmasını sağlar. enerji dağılmaları ve Antiprotonların yollarından sapmaları “soğutma” adı verilen bir teknikle azaltulır. Antiprotonlar birkaç kez soğutma evresine sokularak ışık hızının onda biri kadar yavaşlatılır. Daha sonra hazır duruma gelen antiprotonlar antimadde deneylerinde kullanmak için aktarılır.

     ELENA (Extra Düşük Enerjili Antiproton)(Extra Low ENergy Antiproton) yeni yavaşlatma halkası yakında yetkili olacaktır.AD ile birliştiğinde bu sinkrotron 30 metre çevresindeki antiprotonlarıda yavaşlatır ve enerjilerini 50 faktör azaltır. 5.3 MeV’tan 0.1 MeV’ta düşürür.Elektron yavaşlatma sistemi ışın yoğunluğunu arttırır. Deneylerin verimliliğini artırmak ve yeni deneyler için önünü açmak için. Hapsedilen antiproton sayıysını 10 dan 100 faktöre çıkarır.

     ALPHA, ASACUSA, ATRAP ve BASE: Şu anda AD karşıtmaddeyi ve özelliklerini okuyan çeşitli deneyler vermektedir. Diğer iki deney, AEGIS ve GBAR, antimadde üzerindeki yer çekimi etkisini incelemek için hazırlanıyor. GBar ve ELENA, yeni yavaşlatıcıya tarafından hazırlanan karşıt protonları kullanan ilk deneme olacak.

Kaynak: http://home.cern/about/accelerators/antiproton-decelerator

Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

Tarih : 30.11.2016

.
.