ANTİMADDE

     1928 Yılında İngiliz fiziki Paul Dirac kuantum teorisiyle özel görelilik teorisini birleştirerek elektronun relativistik hızla hareket ederkenki davranışını anlatan bir denklem kurdu. Bu denklem 1933 nobel ödülünü aldı. Denklemin bir sorunu vardı bu sorun da denklemin iki sonucu olmasıydı en basit şekilde şöyle örnekleyebiliriz “x2=4” denklminde “x” sayısı “-2” veya “2” olabilir. Dirac’ın denkeleminin çözümünde de aynı şekilde iki sonuç vardı. Elektron pozitif enerjili veya negatif enerjili olabilirdi. Fakat klasik fizikçiler parçacıkların enerjilerinin her zaman pozitif sayılarda olması gerktiği konsunda ısrarcıydı.

     Dirac denklemini her parçacık için aynı fakat zıt yüklü karşıt bir parçacık olduğu şeklinde yorumladı. Mesela örnek vermek gerekirse elektron için zıt yüklü yani pozitif yüklü antielektron olmalıdır. Bu durum yeni bir ihtimalin yeni bir olasılığın ortaya çıkmasına sebep oldu antimaddeden oluşan evrenler ve galaxiler.

     Fakat antimadde ve madde bir araya gelince yok olarak bir enerji açığa çıkarırlar. Big bang olayı eşit miktarda madde ve antimadde oluşturmuş olmalı. Peki neden evrende madde antimaddeden daha fazla?

     Cern’de fizikçiler deneylerde kullanmak için antimadde üretiyorlar. Antiproton yavaşlatıcısını kullanarak antiprotonların özelliklerini araştırıyorlar.

Kaynak: http://home.cern/topics/antimatter

Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

Tarih : 30.11.2016

.
.