FRANSA’DA GÜNEŞ PANELLERİYLE DÖŞENEN KARAYOLUNUN AÇILIŞI YAPILDI

güneş paneli

     Fransa 22 Aralık 2016 Perşembe günü, dünyanın ilk "güneş otoyolu" nun açılışını gerçekleştirdi; bu yol, küçük Normandiya kasabası Tourouvre'nin cadde ışıklarına güç sağlamak için yeterli enerji sağlayan güneş panelleri ile döşeli bir yol.

     2800 metrekarelik reçine kaplı güneş panelleri ile kaplanan 1 kilometrelik karayolu, elde edilecek olan elektrik enerjisini kullanmak üzere yerel elektrik şebekesine bağlandı.

     Çevre Bakanı Segolene Royal; “Güneş enerjisinin bu yeni kullanımı, hali hazırda kullanılmakta olan karayolu altyapısının geniş alanlarından yararlanılabilir. Elektrik üretmek için ayrıca gayrimenkul almaya da gerek yok ”dedi.

     Bakan, batı Britanya ve güney Marsilya'daki ilk projelerle dört yıllık güneş otoyollarının ulusal olarak konuşlandırılması için planlandığını söyledi.

     Her gün Tourouvre'de yol kullanan ortalama 2.000 araba, inşaat devi Bouygues'in yan kuruluşu olan Fransız inşaat mühendisliği şirketi Colas tarafından yürütülen proje için panellerin direncini test ediyor.

     Almanya, Hollanda ve Amerika'da da araştırılmakta olan bu düşünce, yolların yalnızca zamanın yaklaşık yüzde 20'sinde otomobillerle dolması, güneş ışınlarını emmek için geniş yüzey genişliği sağlamakta.

     Colas, teorik olarak, Fransa'nın milyonlarca kilometrelik yolunun yalnızca dörtte birini güneş paneli ile kaplayarak enerjide dışa bağımsız olabileceğini söyledi.

güneş paneli

     Şüpheciler, panellerin zaman ve hava yıkımlarına ve aynı zamanda büyük kamyonların yapabilecekleri tahribatı görmek için bekliyorlar.

     Beş milyon avro bir devlet desteği alan Wattway projesi, Fransa çevresinde, otoparklarda veya kamu binalarının önünde, her biri 50 ila 100 metrekarelik alanlardan oluşan dört küçük pilot bölge ile uygulanmaya başlandı.

     Sistemin bir dezavantajı, güneş panellerinin genellikle eğimli çatılarda, düz olarak serildiklerinden daha etkili olmasıdır.

     Şuan yollara döşenen panellerin metrekare fiyatı çok yüksek. Wattway tarafından üretilen her kilovat-tepe-güneş enerjisi için ölçüm birimi şu anda 17 avroya mal oluyor, buna karşılık büyük bir çatı katı tesisatı için 1.30 avro.

     Ancak Colas, Fransa'nın bir yenilenebilir enerji derneğine göre 2009-2015 yılları arasında güneş enerjisi üretiminin maliyetinin yüzde 60 oranında azaldığını belirterek, maliyeti 2020 yılına kadar rekabetçi hale getirmeyi umuyor.

Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

Kaynak:http://phys.org/news/2016-12-road-paved-solar-panels-powers.html

Yayınlama tarihi: 25.12.2016

.
.