GOOGLE ŞÖFÖRSÜZ ARACINI 2018 DE KALİFORNYA TRAFİĞİNE ÇIKARIYOR

  GOOGLE ŞÖFÖRSÜZ ARACINI 2018 DE KALİFORNYA TRAFİĞİNE ÇIKARIYOR

       2018 yılının başlarında insansız araçlar Kaliforniya yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Yeni eyalet kuralları ile birlikte hızlı gelişen teknolojiye katkı sağlayacak.

       Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, teknoloji şirketleri ve otomobil üreticileri, Kaliforniya’nın trafiğe açık yollarında şoförsüz otomobillerini test etmektedirler. Ancak yasa düzenleyiciler, bu araçların acil durumlarda sürücü tarafından kontrol edilmesi için direksiyon, pedal ve diğer kontrol mekanizmalarının olması konusunda ısrar ettiler.

       Geçtiğimiz cuma günü (10.03.2017), Motorlu Taşıtlar Dairesi, gerçek manada sürücüsüz arabalar için gerekli olan düzenlemeleri yaptı.

       Kurallara göre, bu tür araçların yol testleri 2017 yılının sonuyla başlayabilir ve federal hükümetin gerekli izni vermesi koşuluyla sınırlı sayıda 2018 yılının başında müşterilere sunulabilir.

       Şu anda, federal otomobil standartları direksiyon simidi gerektirir, ancak Washington sürücüsüz araba sürüş teknolojisini teşvik etme arzusunu göstermiştir.

       Birkaç eyalette bu tür testlere izin verilirken, Kaliforniya'nın en kalabalık ve ülkenin en büyük otomobil pazarı olma özelliğini ayrıca kültürel trend tasarımcısı rolünü uzun zamandır devam ettirdiği dikkate alındığında, bu endüstri için ne kadar önemli bir adım olduğu göz önüne serilir.

       Yeni yapılan düzenlemeler diğer eyaletlere göre en detaylı yasal düzenleme olma özelliği göstermektedir.

       Kendi kendine sürüş araçlarıyla ilgili hükümet politikasını izleyen South Carolina Üniversitesi'nden hukuk profesörü Bryant Walker Smith, "California büyük bir adım attı, bu çok heyecan verici" dedi.

       Kurallar, kamuya açık bir duruşmaya ve yorum yapma süresine tabidir ve değişebilir. Düzenlemeler Aralık ayına kadar bunları uygulamayı umuyorlar.

       Motorlu taşıt aracısının kendi kendine sürüş programının lideri Bernard Soriano, "Son teslim tarihine yetiştirmek için yarışmak istemiyoruz," dedi. "Bu işi düzgün yapmak istiyoruz."

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Yayınlama tarihi: 15.03.2017

.
.