ELON MUSK DÜNYANIN EN BÜYÜK BATARYASINI (PİLİNİ) İNŞAA EDİYOR

  elon musk dünyanın en büyük bataryasını (pilini) inşaa ediyor

  Elon Musk, Tesla Fabrikası, Fremont (CA, ABD)

       Devlet Bakanı Jay Weatherill, girişimci Elon Musk'un, Güney Avustralya'nın elektrik kesintilerinin önüne geçmesini sağlayacak dev bir pil kurması için 100 günlük bir sürede 50 milyon ABD Doları tutarında ki iddiayı kazandığını söyledi.

       Devlet Bakanı Jay Weatherill, dev lityum iyon pil testleri, bu yılın başlarında proje imzaladığında Musk'ın kendisi için belirlediği 1 Aralık tarihinden önce, birkaç gün içinde başlayacağını söyledi.

       Musk, 100 gün içinde tamamlayamazsa bataryayı Güney Avustralya için ücretsiz olarak inşa etmeyi kabul etmişti. Yerel makamlara göre dev bataryanın yaklaşık 50 milyon dolara mal olabileceği tahmin ediliyordu.

       Elektrikli otomobil Tesla'nın üreticisi Elon MUSK, Avustralya’nın güney kesimlerindeki şiddetli fırtınalar sonucu, elektrik hatlarının tahrip olması nedeniyle sürekli elektrik kesintilerine çözüm bulacağı sözü vermişti.

       Perşembe gecesi (23,11,2017) yapılan açıklamada Weatherill, "Güney Avustralya da, bu yaz yetkililer tarafından test aşaması başlatılan dünyanın en büyük lityum iyon aküsü önümüzdeki günlerde elektrik yüklenerek enerji depolamaya başlayacak " dedi.

       Musk'un Tesla Powerpack, Fransız enerji şirketi Neoen tarafından işletilen bir rüzgar çiftliğine bağlandı ve bunun kesintiler sırasında binlerce ev için gerekli enerjiyi sağlayacağı bekleniyor.

       Güney Afrika doğumlu Musk, ödeme şirketleri PayPal'ın, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors'un ve SpaceX'in kurucusudur. Ayrıca, yakın zamanda Tesla tarafından satın alınan SolarCity başkanıdır.

       Tesla'yı yalnızca insanlara elektrikli araba satmakla kalmayıp, aynı zamanda onlara güç sağlayan güneş enerjisini üretip depolayarak emisyonları azaltmaya yardımcı olan bir şirket olarak öngörüyor.

       Avustralya, kömürle çalışan enerjinin ağır kullanımı nedeniyle kişi başına düşen en büyük sera gazı kirleticilerinden biridir.

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Yayınlama tarihi: 21.11.2017

.
.