BMW GELECEĞİN KENDİ KENDİNİ DENGELEYEN MOTOSİKLETİNİ TANITTI

  KENDİ KENDİNİ DENGELEYEN MOTOSİKLET

       BMW göre geleceğin güvenli motosikletleri kask takmaya gerek olmayacak kadar güvenlikli olmalıdır.

       Alman otomobil devi Motorrad Vizyon da kuruluşunun 100 yıl kutlamalarında kendiliğinden ayakta duran prototip motosikletini tanıttı.

       Sıfır emisyonlu motosiklet tam durağında bile devrilmeden dik durmasını sağlayan jantlar tasarlanmış, bu sayede şirket binicilerin kask takmasına gerek kalmayacağını söylüyorlar.

       BMW'nin motosiklet bölümü tasarım direktörü Edgar Heinrich, “Kendi kendine dengeleme sistemi her zaman binici korunmasına yardımcı olur, sürücüsünden herhangi bir geç reaksiyonu durumunda dengeleyiciler devreye girerek aracı dengede duracaktır.”

       “Gelecekte, motosiklet sürücüleri koruyucu giysiler olmadan motosiklet sürme keyfini sürmek mümkün olacak.”

  KENDİ KENDİNİ DENGELEYEN MOTOSİKLET

       Şirket temsilcileri, aslında bir kask olmadan sürüş keyfi, şu an için bir fantezi olmaya devam ettiğini söyledi. Şirket çağdaş özelliklerle rağmen bisiklet tamamen özerk olmayacak, dedi.

       Edgar Heinrich, “Biz motosiklet üzerinde bir özerklik düşünmüyoruz. Ocak ayında ve Mayıs ayında Florida da ve Çin'de sürücüsüz otopilot sisteminin yaptığı ölümcül kazalar incelenmiş.

       2016 eylül ayında kuzey Almanya'da bir otoyolda Tesla elektrikli arabasıya bir turist otobüsü çarpıştı, sürücüsünün hafif yaralandığı kazada, aracın otopilot sisteminin devreye girdiği iddia edildi.

       BMW bir şirket sözcüsünün AFP'ye verdiği demeçte. Münih merkezli grup otopilota sahip bir araba geliştirmek için ABD bilgisayar çipi devi Intel ve İsrail teknoloji firması Mobileye ile işbirliği yaptı.

       Geçen yıl (2015), Münih merkezli grup(BMW) otopilot sistemnini geliştirmek için alman rakipleri olan Daimler (Mercedes), Audi ve Volkswagen ile işbirliği yaparak Nokia destekli dijital haritalama hizmeti satın aldılar.

  KENDİ KENDİNİ DENGELEYEN MOTOSİKLET

  18.10.2016

  Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

  Kaynak:http://phys.org/news/2016-10-bmw-self-balancing-motorcycle-future.html

.
.