YENİDEN KULLANILABİLİR KARBON NANOTÜPLERİ GELECEĞİN SU FİLTRESİ OLABİLİR…

  yeniden kullanılabilir karbon nanotüpleri geleceğin su filtresi olabilir

  Tek duvarlı karbon nanotüpleri, RIT'deki deneylerde kirli suları filtrelemektedir.

       Rochester Institute of Technology'de (RIT) araştırmacılar, yeni bir karbon nanotüp sınıfının toksik çamur ve kirli su için yeni nesil temizleme ekibi olabileceğini söylüyor.

       “Environmental Science Water” Araştırma ve Teknoloji'in Mart sayısında yayınlanan bir makaleye göre, geliştirilmiş tek duvarlı karbon nanotüpleri, standart sanayi malzemeleri olan silikon jel ve aktif karbona kıyasla su arıtma ve iyileştirme için daha etkili ve sürdürülebilir bir yaklaşım sunuyor.

       RIT araştırmacıları John-David Rocha ve Reginald Rogers, ortaya çıkan bu teknolojinin kirli suyu temizleme potansiyelini ortaya koyuyor. Onların çalışmaları karbon nanotüpleri çevresel problemlere yaklaşık olarak yirmi yıl boyunca nanomateryal araştırmalarına dayanan yeni bir yöntemle uyguluyor. Aslında nanotüpler yakıt hücresi araştırmasıyla daha sık ilişkilidirler.

       RIT Bilim Koleji'nde Kimya ve Malzeme Bilim Üniversitesinde yardımcı doçent Rocha,"Bu yeni yöntem, karbon nanotüpleri ve özellikleri hakkında bilgi edinmek ve yeni işleme ve karakterizasyon teknikleri ile nanotüplerin su kirleticilerini gidermek için sağladığı avantajları fark eden yeni bir fikir," dedi.

       Rocha ve Rogers evde kullanım için çevresel iyileştirme ve su filtrasyonu için nanotüp teknolojisini geliştiriyorlar.

       RIT Kate Gleason Mühendislik Fakültesi'nde kimya mühendisliği bölümünden doçent olan Rogers, "Bu malzemeleri yeniden üretebildiğimizi gösterdik" dedi. "Gelecekte, su filtreniz sonunda doymuş hale geldiğinde, yaklaşık beş dakika boyunca mikrodalgaya koyun ve yabancı maddeler buharlaşacaktır," dedi.

       Karbon nanotüpleri, bir insan saçı genişliğinden yaklaşık 50.000 kez daha küçük olan depolama birimleridir. Nano ölçeğe indirgenmiş karbon, fizik kurallarına meydan okuyor ve küçük malzemelerin güçlü olduğu kuantum mekaniği dünyasında faaliyet gösteriyor.

       Bir grafene yapıştırıldığında tek duvarlı karbon nanotüp oluşturulur. Fiziksel değişim maddenin kimyasal yapısını değiştirir ve nasıl davrandığını belirler. Sonuç, "dünyadaki en iyi ısı ve elektriksel iletken malzemelerden biri" diye belirtti Rocha.

       RIT araştırmacıları, küçük malzemeleri manipüle etmek için yeni teknikler hazırladılar. Rocha, yüksek kaliteli, tek duvarlı karbon nanotüplerini izole etmek ve yarı iletkenliklerine veya metalik özelliklerine göre ayırmak için bir yöntem geliştirdi. Rogers, saf karbon nanotüplerini karbon kopya kağıdına benzer ince kağıtlara dağıttı. Rogers, "Kağıtlar oluştuktan sonra artık kirleticileri sudan çekmek için kullandığımız adsorbent var" dedi.

       Filitrasyon işlemi, "karbon nanotüpleri sudan hoşlanmadığı için" çalışıyor. Suyun içindeki organik kirleticiler sadece su moleküllerine değil nanotüplere yapışır. Rogers, "Bu tür bir uygulama daha önce yapılmadı" dedi. "Bu konuda kullanılan nanotüpler yeni."

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak:John-David R. Rocha et al. Emerging investigators series: highly effective adsorption of organic aromatic molecules from aqueous environments by electronically sorted single-walled carbon nanotubes, Environ. Sci.: Water Res. Technol. (2017). DOI: 10.1039/C6EW00284F

  Provided by: Rochester Institute of Technology

  Yayınlama tarihi: 30.02.2017

.
.