GRAFEN ELEĞİ, DENİZ SUYUNU İÇME SUYUNA DÖNÜŞTÜRÜYOR.

  grafen eleği, deniz suyunu içme suyuna dönüştürüyor

  Bir grafin membran (zar).

       Grafen oksit membranlar, yeni filtrasyon teknolojileri için umut verici adaylar olarak büyük ilgi görüyor. Şimdi, deniz suyundaki tuzları eleme yeteneğine sahip zarların yapılması için çok arzulanan ilerleme elde edilmiştir.

       Yeni araştırma, yeterli temiz su kaynaklarına erişmek için mücadele eden milyonlarca insana temiz içme suyu sağlama potansiyelini ortaya koymaktadır.

       Manchester Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı tarafından yapılan yeni bulgular Nature Nanotechnology dergisinde (02.04.2017) yayınlandı. Daha önce graphen-oxide zarlar gaz ayırma ve su filtrasyonu için heyecan verici bir potansiyel göstermiştir.

       National Graphene Institute'da geliştirilen grafen oksit membranlar (zarlar), küçük nanoparçacıkları, organik molekülleri ve hatta büyük tuzları filtreleme potansiyelini zaten göstermişti. Ancak bugüne kadar, daha küçük elekleri gerektirecek şekilde tuzdan arındırma teknolojilerinde kullanılan ortak tuzların elenmesi için kullanılamadılar.

       Manchester Üniversitesi'ndeki önceki araştırmalar, suya batırıldığında, grafen oksit membranlarının hafif şiştiğini ve küçük tuzların suyla birlikte zar boyunca akıp çıktıklarını, ancak daha büyük iyonların veya moleküllerin bloke edildiğini buldular.

       Manchester merkezli grup şimdi bu grafen membranları daha da geliştirdi ve suya maruz bırakıldığında zarın şişmesini önlemek için bir strateji buldu. Membran içindeki gözenek boyutu tam olarak kontrol edilebilir, ki bu tuzlar tuzlu sudan yaygın tuzları elemekte ve içeceğini emniyet altına alabilmektedir.

       İklim değişikliğinin etkileri modern şehirlarin su kaynaklarını azaltmaya devam ederken, zengin modern ülkeler de tuzdan arındırma teknolojilerine yatırım yapmaktalar. Kaliforniya'daki ciddi seller sonrasında büyük zengin şehirler giderek alternatif su çözümlerine yönelmektedirler.

       Ortak tuzlar suda eritildiğinde, tuz molekülleri etrafında her zaman bir su molekülleri kabuğu oluştururlar. Bu, grafen oksit zarlarının küçük kılcal damarlarının, tuzun suyla birlikte akmasını engeller. Su molekülleri membran bariyerini geçebilir ve anormal derecede hızlı akar ki bu da bu zarların tuzdan arındırılması için idealdir.

       Manchester Üniversitesi'nden Profesör Rahul Nair, "Atom skalasına kadar tekdüze gözenek boyutlu ölçeklenebilir zarların gerçekleştirilmesi önemli bir adımdır ve tuzdan arındırma teknolojisinin verimliliğini artırmak için yeni olanaklar açacaktır.

       2025'de BM, dünya nüfusunun% 14'ünün su kıtlığı ile karşı karşıya kalmasını beklemektedir. Bu teknoloji, özellikle büyük ölçekli tuzdan arındırma tesislerini karşılayamayan ülkelerde, su filtrasyonunda devrim yaratma potansiyeline sahiptir.

       Grafen oksit membran sistemlerinin küçük ölçeklerde yapılabileceği ve bu teknolojinin, üretilen temiz su verimi ile ödün vermeden büyük tesisleri finanse edebilecek mali altyapıya sahip olmayan ülkeler tarafından erişilebilir hale getirilebileceği umulmaktadır.

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak:Tunable sieving of ions using graphene oxide membranes, Nature Nanotechnology, nature.com/articles/doi:10.1038/nnano.2017.21

  Provided by: Nature Nanotechnology

  Yayınlama tarihi: 04.04.2017

.
.