HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI BİLEŞİKLERİ, BÖCEKLERİ TEHLİKELİ KİMYASAL DEET'TEN DAHA ETKİLİ UZAKLAŞTIRIYOR

  Hindistan cevizi yağı kan emici böceklere karşı

      ABD tarım bakanlığının yaptığı yeni bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı kan emici böceklere karşı DEET’den (sinek kovucularda kullanılan bir kimyasal) daha etkili olduğunu belirtti.

      Böcek ısırıkları ile bulaşan hastalıkları önlemek için kullanılan böcek kovucu ilaçlarda son 60 yıldır bilinen en etkili kimyasal olan DEET kullanılmaktadır. Bununla birlikte, DEET gibi sentetik kovucular ve böcek öldürücüler hakkında artan düzenlemeler ve artan kamu sağlığı endişeleri, araştırmacıları daha etkili ve daha uzun süren bitki bazlı kovucular geliştirmeye yöneltti.

      Bilim adamları, insanlara ve hayvanlara hastalık bulaştırabilen sivrisinekler ve keneler gibi tehlikeli böceklere karşı etkili ve uzun süreli etkinliğe sahip olan özel Hindistan cevizi yağ asitlerini keşfettiler.

      Entomolog Junwei (Jerry) Zhu'nun liderliğindeki bir bilim adamları ekibi, Lincoln, Nebraska'daki ARS Agroecosystem Yönetim Araştırma Birimi ile birlikte, hindistan cevizi yağı bileşiklerinin iki hafta boyunca sinek, kene ve çeşitli böceklere karşı etkili olduğunu tespit etti. Buna ek olarak ekip Hindistan cevizi yağı yoğunluğunu arttırdığında sivrisineklere karşı daha güçlü bir etkisi olduğunu da tespit etti.

      Bazı insanlar kimyasal içerikli olduğu için DEET kullanmayı reddediyor ve bazı bitkisel bazlı sinek kovucuları kullanıyor fakat bu sinek kovucuların etkisi zayıf ve kısa süreli oluyor.

      Zhu Hindistan cevizi yağının sinek kovucu olmadığını vurguladı. Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağı türevli serbest yağ asidi karışımları (laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit ve bunların karşılık gelen metil esterleri) kan emici böceklere karşı güçlü bir kovuculuk sağlıyor. Hindistan cevizi yağ asitlerini nişasta bazlı bir formül içine kaplayarak, saha denemeleri yapıldı, bu doğal formülün 96 saate kadar ya da 4 güne kadar ahırlardaki inekleri sineklerden koruduğunu gözlemlendi.

      Hindistan cevizi yağı %95 oranında bir etkiye sahip iken DEET ahırdaki sineklere karşı sadece %50’lik bir etkiye sahip.

      DEET, yaklaşık üç gün sonra etkinliğini yitirirken, hindistan cevizi yağı bileşiminin etkisi yaklaşık iki hafta sürdü. Hindistan cevizi yağı ve yağ asitleri ayrıca, Zika virüsünü aktarabilen bir sivrisinek türü olan Aedes aegypti de dâhil olmak üzere sivrisineklere karşı yüzde 90'dan fazla kovuculuk sağladı.

      

      

  Kaynak:Junwei J. Zhu et al. Better than DEET Repellent Compounds Derived from Coconut Oil, Scientific Reports (2018). DOI: 10.1038/s41598-018-32373-7

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Yayınlama tarihi: 01.11.2018