YENİ ULTRASON TEKNİĞİ

YENİ ULTRASON TEKNİĞİ

     Nottingham Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kök hücre nakillerinde ve kanser teşhisinde potansiyel bir uygulama olan canlı hücrelerin içini görmek için ışık yerine daha fazla ses kullanan bir ara geçiş tekniği geliştirdiler.

     Yeni nanoküre ultrason tekniği, optik dalga boylarından daha kısa bir ses kullanıyor ve bu teknik 2014 Nobel Kimya Ödülünü kazanan optik süper-çözünürlük tekniklerine rakip olabilir.

     Bu yeni alt optik fonon (ses) görüntüleme yapısı, daha önce başarılmamış bir ölçekte bireysel canlı hücrelerin yapısı, mekanik özellikleri ve davranışları hakkında paha biçilemez bilgi sağlar.

     Çalışmaya katkıda bulunan Profesör Matt Clark; İnsanlar ultrasonu vücudun içine bakmanın bir yolu olarak daha çok tanıyorlar; en basit ifadeyle onu tek bir hücrenin içine bakabileceği noktaya getirdik. Nottingham şu anda dünyanın bu yeteneğine sahip tek yer 'dedi

     Işık (fotonlar) kullanan geleneksel optik mikroskopik incelemede görebileceğiniz en küçük cismin boyutu (veya çözünürlük) dalga boyuyla sınırlanır.

     Biyolojik örnekler için, dalga boyu mavi ışığınkinden daha küçük olamaz, çünkü ultraviyole (ve daha kısa dalga boylarında) ışığın fotonları üzerinde taşınan enerji o kadar yüksektir ki, biyolojik molekülleri tutan bağları yok ederek hücrelere zarar verebilir.

     Optik süper çözünürlüklü görüntüleme ayrıca biyolojik araştırmalarda farklı sınırlamalara sahiptir. Kullandığı floresan boyaların genellikle toksik olması ve hücrelere zarar verecek bir görüntüyü gözlemlemek ve yeniden oluşturmak için büyük miktarda ışık ve zaman gerektirmesi nedeniyle ortaya çıkar.

     Işık aksine, sesin yüksek enerjili bir yükü yoktur. Bu, Nottingham araştırmacılarına daha küçük dalga boylarını kullanmalarını ve daha küçük şeyleri görmelerini ve hücre biyolojisine zarar vermeden daha yüksek çözünürlüklere ulaşmalarını sağladı.

     Profesör Clark: ”Harika bir şey, vücuttaki ultrason gibi, hücrelerdeki ultrasonun zarara neden olmaması ve çalışması için toksik kimyasallar gerektirmemesi. Bundan dolayı, hücrelerin içinde, bir gün kök hücre nakilleri gibi vücuda geri döndüğünü görebiliriz 'diye ekliyor.

Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

Kaynak:http://phys.org/news/2016-12-ultrasound-technique-image-cells.html

Daha fazla bilgi: Fernando Pérez-Cota et al. High resolution 3D imaging of living cells with sub-optical wavelength phonons, Scientific Reports (2016). DOI: 10.1038/srep39326

Yayınlama tarihi: 21.12.2016

.
.