İLK TÜM VÜCUT RÖNTGENİ

İLK TÜM VÜCUT RÖNTGENİ

     Dünyanın tüm insan vücudunun 3D fotoğrafını tek seferde çekebilen ilk tıbbi görüntüleme cihazı ilk çekimlerini yaptı. Kaliforniya üniversitesi bilim adamları Simon Cherry ve Ramsey Badawi'nin buluşu olan EXPLORER, tüm vücudu aynı anda görüntüleyebilen X-ışını kullanan birleşik bir pozitron emisyon tomografi cihazıdır.

     Cihaz, diğer tarayıcılara göre çok daha verimli bir şekilde radyasyon yakaladığından, EXPLORER, 1 saniyede görüntü elde edebilir. Bu sayede vücuttaki uyuşturucuları izleyebilecek özel filmler üretebilir.

     Geliştiriciler, teknolojinin diyagnostiği geliştirmekten hastalığın ilerlemesini takip etmesine ve yeni ilaç terapilerini araştırmaya kadar sayısız uygulamaya sahip olmasını bekliyor. Cihazı kullanan insanların taramalarından gelen ilk görüntüler, Kuzey Amerika'nın yaklaşmakta olan Radyoloji Derneği toplantısında gösterilecek.

     Cihaz, en son teknoloji kullanılarak Şanghay merkezli United Imaging Healthcare (UIH) ile ortaklaşa geliştirildi. Bu firma sağlık alanında başka cihazlar da üretecektir.

     Biyomedikal mühendisliği alanında seçkin bir profesör olan Cherry; “Yıllarca bu tarzdaki bir taramanın sonucunda elde edeceğimiz görüntülerin neye benzeyeceğini hayal edip durdum fakat ilk elde ettiğimiz çekimdeki detayları aklımın ucundan dahi geçirmemiştim” dedi. “Hala yapmamız gereken analizler var fakat şunu da söylememiz lazım EXPLORER söz verdiğimiz sonuçları vermekte.” diye ekledi.

     UC Davis Health'de nükleer tıp şefi ve Radyoloji Bölümü'nde araştırma başkan yardımcısı olan Badawi, Şanghay'daki Zhongshan Hastanesinde Nükleer Tıp Departmanı ve UIH işbirliği ile elde edilen ilk görüntüleri görünce çok şaşırdığını ifade etti. “Özellikle yeniden yapılandırma yöntemini biraz daha optimize ettikten sonra elde ettiğimiz detay seviyesi çok şaşırtıcıydı. PET taramalarında görmediğiniz özellikleri görebiliriz. Ve zaman içinde üç boyutlu olarak vücut etrafında hareket eden radyotakip cihazını gösteren dinamik dizi, açıkçası, akıl almazdı. İnsanlarda böyle bir veri elde edebilecek başka bir aygıt yok”

     Badawl ve Cherrynin çalışması 2011 yılında Ulusal Kanser Enstitüsü’nün 1.5 milyon hibe etmesi ile başlatıldı. Ve 2015 yılında Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden 15,5 milyon dolarlık hibe ile büyük bir destek aldı. Alınan bağış, ticari bir iş ortağıyla ekip kurmasını ve ilk EXPLORER tarayıcıyı oluşturmasını sağladı.

     Cherry, EXPLORER’ın sağlık alanına çok büyük etkisi olacağını düşünüyoruz çünkü EXPLORER sayesinde PET tarayıcılarının elde ettiğinden çok daha detaylı ve kaliteli sonuçlar elde edilebiliyoruz.

     EXPLORER ayrıca mevcut PET taramalarından 40 kata kadar daha hızlı tarama yapar ve 20 ila 30 saniye gibi kısa bir sürede tüm vücutta bir teşhis taraması yapabiliyor.

     Alternatif olarak, EXPLORER mevcut PET taramasından 40 kat daha az bir radyasyon dozu ile tarama yapabilir, yeni araştırma yollarını açabilir ve birçok çalışmayı gerçekleştirebilir ya da kümülatif kontrolün yapıldığı pediatrik çalışmalarda radyasyon dozu büyük ölçüde azaltabilir.

     Cherry, “Görüntü kalitesi, edinim süresi ve enjekte edilen radyasyon dozu arasındaki fark, uygulamalara göre değişecektir, ancak her durumda daha iyi, daha hızlı veya daha az radyasyon dozu veya bunların bazı kombinasyonlarını tarayabiliriz” dedi.

     İlk kez bir görüntüleme tarayıcısı, aynı anda vücudun tüm organlarında ve dokularında neler olup bittiğini değerlendirebilecek. Örneğin, kan akışını niceliksel olarak ölçebilir. Araştırmacılar, kanseri incelemek için tarayıcıyı tasarladılar fakat tarayıcı bunun ötesine geçerek inflamasyon, enfeksiyon, immünolojik veya metabolik bozukluklar ve diğer birçok hastalığın tedavisinde etkili.

     Dünyanın her tarafında EXPLORER taraycılarından göreceğimizi düşünüyorum tabi bu bizim EXPOLER’ı geliştirmemize bağlı hastalarımız için nasıl daha yararlı olacağını düşünmeliyiz. diyor geliştiriciler.

     

     

Çeviri:Nezir DEMİRTAŞ

Kaynak:University of California

Yayınlama tarihi: 19.11.2018