STAR WARS’DAKİ 'SUPERLASER' ARTIK BİLİM KURGU OLMAYABİLİR

  star wars’daki 'superlaser' artık bilim kurgu olmayabilir

       Macquarie Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, elmas kullanarak lazer enerjisini arttırmak için bir yöntem olduğunu kanıtladılar ve Star Wars'ın "süper lazerine" benzeyen bir lazerin artık sadece bilimkurgu filmlerinde kalmayacağını gösterdiler.

       Birden fazla lazer ışınının gücünün nişanlanan hedefe yönlendirilebilen tek bir yoğun çıktı ışınına aktarılarak Star Wars Ölüm Yıldızı bilimkurgu lazerini andıran bir konsepti ortaya koyuyor.

       Bu yeni lazer gelişiminde, yüksek güçlü lazerlerin savunma gibi alanlarda önemli bir araç olarak görüldüğü gerçek dünyada uygulamalar bulunmaktadır.

       Doçent Rich Mildren, “Araştırmacılar, uçak ve füze teknolojilerinin güvenlik tehditleri ile mücadele etmek, Uzay araçlarına güç sağlamak gibi için düşük maliyetli yüksek güçlü lazerler geliştiriyorlar” dedi.

       Yüksek güçlü ışının anahtarı yakınsama noktasına ultra-saf bir elmas kristali yerleştirerek, ışın kombinasyonu elmasta bir yardımcı etkinin kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Tek lazer teknolojilerinin ışın distorsiyon problemlerinden kaçınmak için, kristal yoğun ışık ışınlarının gücünü seçilen yönde aktarmasına yardımcı olur.

       Dr Aaron McKay, “Bu keşif teknolojik açıdan önemlidir; lazer araştırmacıları, belli bir seviyenin üstünde güç artışı ile uğraşırken, ısı artışının üstesinden gelmek zorundalar, çoklu lazerlerden gelen ışınların bir araya getirilmesi, güç bariyerini önemli ölçüde yükseltmenin en umut verici yollarından biridir” dedi.

       Elmasla ışınları birleştirme, şu anda dünyanın herhangi bir yerinde denenmiş olan diğer fikirlere yeni bir alternatiftir ve bu çalışmada, elmasın ışın kombinasyonu, işlemin lazer ışınının rengini değiştirdiği benzersiz bir avantaja sahiptir.

       Doçent Mildren, “Yönlendirilmiş enerji ışınının belirli bir dalga boyu, hava ortamı kullanarak etkili bir şekilde iletilmesi için kritiktir ve ışının yakınında olabilecek insan ya da hayvanlar için göz tehdidini azaltmak için gerçekten önemlidir” dedi.

       Diğer malzemeler aynı tür ışın birleştirme özelliklerini sergilemelerine rağmen, elmas seçimi yüksek güç için çok önemlidir. Cihazın merkezinde, Raman dağılımı adı verilen güç aktarma etkisi, elmasta özellikle güçlüdür. Ayrıca, elmas, atık ısıyı hızlı bir şekilde dağıtma kabiliyeti açısından olağanüstü bir özelliktir.

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  More information: Aaron McKay et al. Diamond-based concept for combining beams at very high average powers, Laser & Photonics Reviews (2017). DOI: 10.1002/lpor.201600130

  Referans Derği:Macquarie University

  Yayınlama tarihi: 05.04.2017

.
.