ZAMANININ EN TANINMIŞ FİZİKÇİSİ STEPHEN HAWKİNG ÖLDÜ

Zamanının en tanınmış fizikçisi Stephen Hawking öldü

     Stephen Hawking, İngiltere'de Cambridge’deki evinde öldü.

     Zamanının en tanınmış teorik fizikçisi olan Hawking, uzay, zaman ve kara deliklerin gizemlerini yazdığı ve dünyanın en çok satan kitaplar arasında yer alan “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabıyla, günümüz bilim öncülerinden, Albert Einstein’dan sonra bilimin en ünlülerinden biri olmuştur.

     Çocukları Lucy, Robert ve Tim’in yaptığı açıklamada, “Büyük bir bilim adamıydı ve çalışmaları ve mirası uzun yıllar boyunca yaşayacak olağanüstü bir adamdı. Onun görkemi ve mizahı ile onun cesareti ve ısrarı dünya çapında insanlara ilham verdi” dedi.

     Hawking 21 yaşındayken, vücudu amyotrofik lateral skleroz veya kısa adı ALS olan hastalık sonucu hareketsiz kalmasına ve normalde ölümcül olmasına rağmen, 50 yıldan uzun süredir hastalıkla yaşayarak (hastalığının ilk zamanlarında 2 yıl ömür biçilmişti) doktorları şaşırttı. 1985'te ciddi bir pnömoni rahatsızlığı onu bir tüpün içinden soluyarak, kendine özgü robotik monotonunu veren bir elektronik ses sentezleyicisiyle iletişim kurmaya zorladı.

     Fakat bilimsel çalışmalarına devam etti, televizyonlara çıktı ve iki kez evlendi.

     Cambridge Üniversitesi'nde Matematik Profesörü olarak görev yapan Hawking, fiziğin büyük hedefi olan “birleşik bir teori” arayışına dahil etti.

     Bu teorinin amacı, Einstein'ın gezegenler gibi büyük nesnelerin hareketini yöneten yerçekimi yasalarını ve atom altı parçacıkların dünyasıyla ilgilenen Kuantum Mekaniği Teorisi'ni tanımlayan Eleştirinin Genel Relativite Teorisi arasındaki çelişkileri çözmekti.

     Hawking için, arama neredeyse bir dini arayıştı; “her şeyin teorisinin” insanlığın “Tanrı'nın zihnini bilmesine” olanak tanıyacağını söylerdi.

     "Tam, tutarlı birleşik bir teori sadece ilk adımdır: hedefimiz etrafımızdaki olayların ve kendi varlığımızın tam bir anlayışıdır" diye yazdı "Zamanın Kısa Tarihi" nde. Ancak daha sonraki yıllarda, birleşik bir teorinin var olmayabileceğini de öne sürdü.

     2001'de okuyucuyu süper yerçekimi, çıplak tekillikler gibi kavramlar üzerine güncelleyerek daha erişilebilir bir devamı olan "Özetle Evren" ile "Zamanın Kısa Tarihi" ni takip etti. Hawking, “iyi olanların bir sonraki hayatta kazandığını ya da ödüllendirildiğinden emin olmak için” evrene müdahale eden bir Tanrı'ya olan inancın, arzulanan bir düşünce olduğunu söyledi.

     Ama kimse soruyu sormaya yardım edemiyor: Evren neden var? ”Dedi. 1991'de şöyle dedi:“ Eğer bir anlamı varsa, soru veya cevabı vermenin işlevsel bir yolunu bilmiyorum. Ama beni rahatsız ediyor.

     En çok satan kitabı ve neredeyse tamamen sakatlığının bir araya gelmesi, onu bilimin en tanınabilir yüzlerinden biri yaptı.

     Onun ilk hayatı, "Her Şey Teorisi" adlı filmde kronometrelenmiştir. Eddie Redmayne, bilim insanının tasviri için en iyi aktör Akademi Ödülü'nü kazanmıştır. Film, Hawking'in olağanüstü başarıları üzerinde hala daha fazla duruldu.

     Bazı meslektaşları şöhretin bilim için yeni bir coşku yarattığına inanıyordu.

     Başarıları ve uzun ömürlülüğü, en şiddetli sakatlıkların bile, hastaların yaşamlarını durdurmaması gerektiğini kanıtladı.

     Motor Nöron Hastalığı Derneği'nden Richard Green (ALS için İngiliz ismi), Hawking'in hastalığın klasik tanımını “kusursuz bir bedende hapsolmuş mükemmel bir zihin” olarak tanımladığını söyledi. Hawking'in hastalıkla uzun yıllar boyunca insanlara ilham kaynağı olduğunu söyledi.

     Hawking, basit sorulara bile cevaplar üretebilmesinin birkaç dakikasını alsa da, engelli olması çalışmasını bozmadığını söylerdi. Hawking, 2007'de sıfır yerçekimini simüle etmek için tekrarlanan dalışlar yapan bir jetle uçarak ağırlıksız ortamın tadını çıkardı.

     Hawking ilk önce kara delikler üzerindeki teorik çalışmaları için ön plana çıktı. Kara deliklerin o kadar yoğun olduğunu ve hiçbir şeyin çekim kuvvetinden kaçma inancını çürüterek, Kara deliklerin, 'Hawking radyasyonu' olarak bilinen küçük bir ışık parçasını ve diğer radyasyon türlerini sızdırdığını gösterdi.

     2004 yılında, eski görüşünü gözden geçirdiğini, karadeliğe sızan nesnelerin ortadan kaybolduğunu, belki de alternatif bir evrene girebileceğini duyurdu. Bunun yerine, nesnelerin karışık bir biçimde kara deliklerden tükendiğine inandığını söyledi.

Zamanının en tanınmış fizikçisi Stephen Hawking öldü

     Bu yeni teori, on üç yıllık mücadelesini bilimsel düşüncede bir paradoksu açıklamaya zorladı. Atom altı teorisi, maddenin dönüşebildiğini, ancak asla tamamen yok edilemeyeceğini söylediğe göre, Nesneler kara deliğin içinde gerçekten nasıl 'kaybolur' ve iz bırakmaz?

     Hawking, Oxford'da 8 Ocak 1942'de doğdu ve başkentin kuzeybatısındaki Londra ve St. Albans'ta büyüdü. 1959'da Oxford Üniversitesine girdi ve daha sonra Cambridge'de yüksek lisans eğitimine devam etti.

     ALS hastalığının ilk belirtileri görüldükten üç ile beş yıl içinde hasta genellikle ölür.

     "Stephen Hawking'in Evreni" nin yazarı John Boslough'a göre, Hawking derinden depresyona girdi. Fakat yakında ölmeyeceği anlaşıldıkça, ruhları iyileşti ve işine başladı. Motor Nöron Hastalığı Derneği'nde araştırma direktörü olan Brian Dickie, ALS tanısı alanların sadece yüzde 5'inin 10 yıl veya daha uzun süre hayatta kaldığını söyledi. Hawking, “hayatta kalma adına ölçeğin en uç noktasındadır,” diye ekledi.

     Hawking, Jane Wilde ile 1965'te evlendi ve Robert, Lucy ve Timothy adında üç çocuğu oldu. 1974'te İngiltere’ye geldi ve 1978'de Albert Einstein Ödülü'nü aldı. 1989'da, Kraliçe II. Elizabeth, kendisine verebileceği en yüksek rütbelerden biri olan onur arkadaşı ödülünü verdi.

     2009 yılında Lucasian Profesör olarak sandalyesinden emekli oldu ve Waterloo, Ontario'daki Çevre Teorisi Fizik Enstitüsü ile araştırma görevini üstlendi.

     Hawking, 1991'de eşi Jane’le boşandı. Jane otobiyografisi olan "Yıldızları Taşımak İçin Müzik" adlı kitabında, yaklaşık 30 yıl boyunca Hawking 'e bakmanın zorluğunun "kırılgan, boş bir kabuk" gibi bir his bıraktığını söyledi. Hawking, bir yıl sonra hemşire Elaine Mason'la evlendi, ancak dört yıl sonra ilişkileri kötüye gitmeye başladı. 2004 yılında eşi tarafından darp edildiği polis tarafından rapor edilse de Hawking suçlamaları 'tamamen yanlış' olarak nitelendirdi. Polis herhangi bir kötüye kullanma kanıtı bulamadı. Hawking ve Mason 2006'da ayrıldı.

     

Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

Yayınlama tarihi: 14.03.2018