BİLİM ADAMLARI, AÇIK HAVADA KARARLI PLAZMA HALKASI OLUŞTURDULAR

  Bilim adamları, açık havada kararlı plazma halkası oluşturdular

  Plazma bir halka, yukarıdan görünüş. Halka, bir kristal levhaya çarpan bir su jetiyle oluşturulmuştur.

       Caltech (calıfornıa ınstıtute of technology) araştırmacıları ilk kez, açık havada dengeli bir plazma halkası oluşturabildiler. Madde dört farklı ana halde bulunurlar: katı, sıvı, gaz ve plazma. Plazmalar yüklü parçacıklardan (iyonlar ve elektronlar) oluşur, yıldırım, şimşek ve alev olarak dünyada doğal olarak veya flüoresan ampuller ve plazma tv gibi insan yapımı objelerde bulunurlar.

       Yıldırımlar ve şimşekler, hava yoluyla en az dirençli bir yol izleyerek çatallı yapılar oluştururken, insan yapımı plazmalar vakum odaları veya elektromanyetik alanlarla sınırlandırılmıştır.

       Caltech'te Havacılık ve Biyolojik Kaynak Mühendisliği Profesörleri Morteza (Mory) Gharib, Hans W. Liepmann ve ekibi, açık havada sadece bir su akışı ve bir kristal plaka kullanarak dengeli bir plazma halkası oluşturabildiğinde şaşkınlık yaşadığını belirtti.

       Caltech'te misafir öğretim üyesi Francisco Pereira; "Bazı meslektaşlarımız tarafından bunun mümkün olamayacağı söylendi ancak biz istikrarlı bir halka oluşturabilir ve istediğimiz süre boyunca, vakum ya da manyetik alan ya da herhangi bir şey olmadan onu koruyabiliriz" dedi.

       Su akışı, saniyede 300 metrelik'lik bir çarpma hızıyla kristal plakaya çarpan, santimetreye 4050 kg’lık bir etki oluşturan, özel olarak tasarlanmış bir ağızdan 85 mikron çapında bir jet püskürtme işlemidir. Referans için, bu, bir tabancadan atılan bir kurşun kadar hızlı ve bir insan saçından daha ince bir akıştır.

       Gharib ve ekibi, her biri bir elektrik yükünün başka bir materyalle sürtünme nedeniyle biriktiği triboelektrik etkiyi indükleyebilen kuvartz ve lityum niobat kristal plakaları üzerinde deney yaptı. Tazyikli su kristale çarptığında, negatif yüklü yüzey boyunca pozitif yüklü iyonların pürüzsüz, laminer bir akışı oluşturur. Akımın yüzeye çarptığı ve dışa doğru aktığı kesilme bölgesindeki triboelektrik etki, suyun yüzeyine yüksek miktarda elektron akışını tetikler. Elektronların bu akışı, çevredeki gazdaki suyun yüzeyindeki atomları ve molekülleri iyonize eder ve onlarca mikron çapında ve mikroskop altında görülebilen parlak plazma bir halka oluşturur.

       Gharib ve ekibi, tazyikli su farklı dokuların yüzeylerine fışkırttı ve yüzeyin pürüzsüz olduğunu, plazma halkasının yapısının daha net olduğunu buldu. Su akmaya devam ettiği sürece halka şeklini, boyutunu ve dengeli halini korur.

       Ek olarak, plazma ile çalışan mühendisler, deneyle aynı odada iken cep telefonlarının yüksek seviyeli radyo frekansı gürültüsü ile karşılaştığını fark ettiler. Bu da plazma halkasının farklı radyo frekansları yayınladığı ortaya çıkarıyor. Pereira, "bu durum deneylerimizde kullandığımız malzemelerin piezo özelliklerinden dolayı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

       Gharib, halka üreten teknği konusunda patent başvurusunda bulundu. Gharib, acil ticari uygulamaları bulunmamakla birlikte, güçlü elektromanyetik alanlar veya vakum olmadan dengeli bir plazma halkası üretebilme yeteneği, enerjiyi depolamak için plazma yapılarının olası kullanımını önermektedir.

  Bilim adamları, açık havada kararlı plazma halkası oluşturdular

  Resim, halkanın profil içinde nasıl oluşturulduğunu göstermektedir. Kayma bölgesinde, su akışı, kristalin içindeki triboelektrik etkiyi indükler ve suyun yüzeyine akan bir elektrik yükü oluşturur.

       

       

  Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak: CALTECH (CALIFORNIA INSTITUTE OF TECHNOLOGY)

  Yayınlama tarihi: 21.11.2017

.
.