KUANTUM DOLAŞIKLIK, GERÇEKLİĞİN KAÇINILMAZ BİR ÖZELLİĞİ

  Kuantum Dolaşıklık, gerçekliğin kaçınılmaz bir özelliği

  görüntü: CC0 Public Domain

       Yeni bir araştırmada, fizikçiler, klasik bir sınırı olan herhangi bir kuramın, yani klasik teoriyi belirli koşullar altında iyileştirerek gözlemlerini tarif edebileceği anlamına gelen herhangi bir teorinin, dolaşıklık içermesi gerektiğini matematiksel olarak kanıtlamıştır.

       Dolayısıyla, dolaşıklık klasik sezgiye karşı olduğu gerçeğine rağmen, yalnızca kuantum teorisinin değil, henüz geliştirilmemiş olanları da kapsayan klasik olmayan teorilerin kaçınılmaz bir özelliği olmalıdır.

       Richens;"Kuantum teorisinin klasik teoriye kıyasla birçok garip özelliği var. Geleneksel olarak klasik dünyanın kuantumdan nasıl doğduğunu inceledik, ancak klasik dünyanın kuantumu nasıl şekillendirdiğini görmek için bu mantığı tersine çevirmemiz gerekliydi, bunu yaparken kuantumun en garip özelliklerinden biri olan dolaşıklığın çok da şaşırtıcı olmadığını görüyoruz. Bu, kuantum teorisinin tuhaflığının çoğu, klasik teorinin ötesine geçmemiz ya da klasik teoriyi geride bırakamamamızdan kaynaklı.” Dedi.

       Tam kanıt çok detaylı olmasına rağmen, arkasındaki temel fikir, gerçekliği tanımlayan herhangi bir teorinin klasik teori gibi bir sınırı olmasıdır. Bu gereklilik oldukça belirgin gözüküyor, ancak fizikçilerin de gösterdiği gibi, klasik olmayan bir teorinin yapısına güçlü kısıtlamalar getiriyor.

       Kuantum teorisi, dekoherens süreci boyunca klasik bir sınıra sahip olma ihtiyacını karşılar. Bir kuantum sistemi dış ortamla etkileşime girdiğinde, sistem kuantum tutarlılığını kaybeder ve onu kuantum yapan her şeyi kaybeder. Böylece sistem klasik hale gelir ve klasik gibi davranır.

       Kuantum teorisinin diğer fiziksel özellikleri, teorinin klasik bir sınırı olduğunu ileri sürülerek çoğaltılabileceği ihtimalini ortaya çıkardığı için, bu sonuç pek çok diğer keşfin başlangıcı olabilir. Sonuçlar ayrıca, gelecekte klasik olmayan, post-kuantum teorisinin nasıl olması gerektiği konusunda daha net bir fikir vermektedir.

       Richens “Klasik teorinin yerini alan tüm teorilerin yerel gerçekçiliği ihlal etmesi ilginç olurdu. Ayrıca kuantum teorisinin belirli uzantılarının (yüksek mertebe müdahale gibi) klasik bir sınırın varlığı ile sınırlanıp kaldırılmadığını görmek için de çalışıyorum, bu 'post-kuantum teorilerine yararlı kısıtlamalar getirir. " dedi

       

  Çeviri:Nezir DEMİRTAŞ

  Kaynak:PHYSICAL REVIEW LETTERS Link: https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.119.080503/

  Yayınlama tarihi: 09.09.2017

.
.