UCF ARAŞTIRMACILARI, IŞIK DARBELERİNİN HIZINI KONTROL ETMENİN YOLUNU GELİŞTİRDİLER

ışığın hızını kontrol etmek

     Central Florida Üniversitesi araştırmacıları ışığın hızını kontrol etmenin bir yolunu buldular. Sadece bir ışık atışını hızlandırmak ve yavaşlatmakla kalmadılar, aynı zamanda geriye doğru gitmesini de sağladılar.

     Bu başarı ilerde bir gün daha verimli optik iletişim sağlanabileceğini yani iletişimde teknik veri sıkışıklığını hafifleteceği ve bilgi kaybını önlemek için kullanılabileceği bir adımdır. Aslında daha fazla cihaz çevrimiçi hale geldiğinde ve veri aktarım hızları arttıkça, bu tür bir kontrol gerekli olacaktır.

     Işık hızını kontrol etmeye yönelik yapılan önceki girişimler de hızını ayarlamak için çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Oysa bu yeni teknikte, ışığı hızlandırmak veya yavaşlatmak için doğrudan herhangi bir geçiş malzemesi kullanılmamıştır.

     UCF de Optik ve Fotonik Koleji'nde profesör olan Ayman Abouraddy şunları söyledi; Bu, serbest alanda bir ışık atımı hızını kontrol etmenin ilk net gösterimidir. Bu çalışma, birçok uygulama için çözümler sunar; bunlardan en önemli olan optik tampon (Telekomünikasyonda, optik tampon geçici olarak ışığı saklayabilen bir cihazdır. Düzenli bir tamponda olduğu gibi, olayların meydana geldiği zamandaki bir farkı telafi etmeyi sağlayan bir depolama ortamıdır. Daha spesifik olarak, bir optik tampon, optik olarak iletilen verileri elektriksel alana dönüştürmeden depolamaya hizmet eder) için basit bir çözüm yoludur.

     Profesör Ayman Abouraddy ve çalışma arkadaşı Esat Kundakçı, “ışık hızının 30 katına kadar bir ışık atımını hızlandırabildiklerini, ışık hızının yarısına yavaşlatacağını ve atımı geriye doğru hareket ettirebildiklerini gösterdik” dedi.

     Araştırmacılar, ışığın uzay ve zaman özelliklerini karıştırmak için uzamsal ışık modülatörü olarak bilinen özel bir cihazı kullanarak tekniği geliştirdiler, böylece ışığın atımının hızını kontrol etmelerini sağladılar.

     “Bu sonuçlardan çok memnunuz ve geleceğe yönelik araştırmanın sadece başlangıç noktası olacağı konusunda umutluyuz.”

     

     

Çeviri:Celal DEMİRTAŞ

Kaynak:University of Central Florida

Yayınlama tarihi: 04.04.2019