HAREKET HALİNDEKİ ELEKTRİKLİ ARABALARIN ŞARJI HİÇ BİTMEYECEK

  Hareket halindeki elektrikli arabaların şarjı hiç bitmeyecek

  (Stanford bilim adamları kablosuz olarak hareketli diske elektrik ileten bir cihaz oluşturduk. teknoloji bir gün elektrikli araçlar ve kişisel cihazlarını hareketli şarj etmek kullanılabilir.)

       Eğer elektrikli arabalar otobanda gidip gelirken yeniden şarj edilebilseydi, fiilen menzillerle ilgili endişeleri elimine eder ve maaliyetlerini düşürürdü, büyük ihtimalle elektriği araçlar için standart yakıt haline getirirdi Şu an Stanford Üniversitesi bilim insanları, hareket eden bir nesneye kablosuz elektrik göndererek bu zorluğun üstesinden geldiler. Çalışmanın sonuçları Nature dergisinin 15 Haziran sayısında yayımlandı. Elektrik mühendisi ve araştırmanın kıdemli müellifi olan Shanhui Fan "araçların kablosuz şarj edilmesinin ve cep telefonları gibi kişisel cihazların gelişimine ek olarak, yeni teknolojimiz aynı zamanda robotik bilimine de katkı sağlayabilir." Dedi. "Hâlâ elektrikli arabaların yüklenmesinde aktarılan elektriğin miktarını önemli ölçüde arttırma ihtiyacı duyuyoruz ancak mesafeyi çok daha fazla ilerletmek zorunda değiliz."

       2007'de MIT'de mevcut teknolojiyi geliştiren grup, belli uzaklıktaki sabit bir nesneye kablosuz olarak elektrik aktarımı yapabiliyor. Çalışma ekibi, elektriği kablosuz olarak hareket eden bir LED ampüle aktardı. Bu çalışma, yalnızca 1-milliwatt yük aktırımı yapılarak gerçekleştirildi, halbuki elektrikli arabalar çalışmak için onlarca kilowatta ihtiyaç duyar. Takım şu an aktarılabilen elektriğin miktarının artışı üzerinde harika çalışmalar yapıyor ve aktarım mesafesini uzatmak ve verimliliği artırmak için sistemi geliştiriyorlar.

       Kablosuz şarj sisteminin normal şarj sistemindeki dezavantajlardan biri olan sınırlı sürüş mesafeleri sorunu çözmesi bekleniyor. Şu an Tesla Motors adlı firma yeni çıkacak araçları olan model 3 ün tek seferde 321,8688 kilometre gitmesini hedefliyor.Hâlihazırda piyasaya sürülen Chevy Bolt'un gidebildiği mesafe 383,023872 kilometre Yinede elektrikli araç pillerini tam şarj etmek genellikle birkaç saat alır. Bu sorunu çözmenin yolu ise aracınız hareket halindeyken şarj edilmesidir.

       Fan, "Teorik olarak, aracımızı sürekli şarj ederek istediğimiz kadar kullanabiliriz" dedi. “ Arabanızı otoyolda sürerken şarj edebilmenizi umut ediyoruz. Aracın tabanındaki bir bobin, yola gömülü olan elektrik akımına bağlı bir dizi bobinden elektrik alabilir.”

       Bazı ulaşım uzmanları, kazaları azaltmak ve sera gazı emisyonlarını düşürürken trafik akışını önemli ölçüde sağlamak için şoförsüz elektrikli araçların güneş enerjisi veya diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile kablosuz olarak şarj edildiği otoyol sisteminin çok mantıklı olacağını söylüyor.

       Kablosuz teknoloji, sürücüsüz arabaların GPS navigasyonuna da büyük ölçüde katkıda bulunabilir. Araçların verici bobinlerin gömülü olduğu yolda gitmeleri gps’in konumlandırmasındaki kesinliği arttırabilir.

  Manyetik Rezonans

       Stanford ve diğer araştırma üniversitelerinde geliştirilen orta menzilli kablosuz güç aktarımı manyetik rezonans kavramına dayanıyor. Aynı büyük elektrik santrallerinde olduğu gibi, mıknatıslar arasındaki tel sargıları çevirerek alternatif akımlar üretirken, teller üzerinde hareket eden elektrik akımı bir manyetik alan yaratır. Bu alan aynı zamanda yakındaki bir tel bobininde elektronun salınmasına neden olur ve böylece gücü kablosuz olarak aktarır. Her iki bobin aynı manyetik rezonans frekansına ayarlanmışsa ve doğru açıda konumlandırılmışsa aktarım etkinliği daha da artırılabilir.

       Bununla birlikte, devrenin frekans gibi bazı yönleri nesne hareket ettikçe manuel olarak ayarlanırsa, sürekli elektrik akışı sürdürülebilir. Yani, enerji ileten bobin ve alıcı bobin neredeyse sabit kalmalı, yada cihaz otomatik olarak ve sürekli olarak ayarlanmalıdır.

       Konum sorununu çözmek için Stanford ekibi vericideki radyo frekansı kaynağını ortadan kaldırdı ve piyasaya sürülen gerilim yükseltici ve geri besleme direnci ile değiştirdi. Bu sistem, insan müdahalesine gerek duymadan otomatik olarak farklı frekanslar için doğru frekansı belirleyebilmekte.

       Assawaworrarit, alıcı bobin üzerine bir LED ampul yerleştirerek bu sistemi test etti. Aktif ayar yapmadan geleneksel bir kurulumda, LED parlaklığı mesafeyle birlikte azalır. Yeni sistemde, alıcının kaynaktan yaklaşık üç metre uzaklaşmasına rağmen parlaklık sabit kaldı.

       Fan ve ekibi geçenlerde son gelişmeler için patent başvurusunda bulundu.

       Grup, yaklaşık % 10'luk nispeten düşük bir verimlilikte olan ve piyasada bulunan, genel amaçlı bir amplifikatörü kullandı. Özel üretilmiş amplifikatörlerin bu verimi % 90'dan daha fazla arttırabileceğini belirtti."Bu sistem sadece arabalarımız için değil mesela üstümüzde taşıdığımız telefonlar çeşitli elektronik aletler için bile kullanışlı olabilir." diyen Fan, "Dinamik kablosuz şarjdan yararlanabilecek her şey için potansiyel olarak çok önemli" dedi.

       

  Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

  Kaynak: Stanford University

  Referans Derği:Nature

  Yayınlama tarihi: 23.06.2017

.
.