BÜYÜK PATLAMA HİÇ OLMADI MI?

  big bang

       Evren, Einstein'ın genel izafiyet teorisini tamamlamak için kuantum düzeltme terimleri uygulayan yeni bir modele göre, sonsuza dek var olmuş olabilir. Model aynı zamanda bir kerede karanlık madde ve karanlık enerji için de çözüm olacak. Genel görelilik kuramına göre evrenin tahmini olarak kabul edilen yaşı, 13. 8 milyar yıl. Başlangıçta tek bir sonsuz yoğun nokta, olarak düşünülmekteydi. Sonra bu nokta, 'Big Bang' (büyük Patlama) ile genişlemeye başladı.

       Bazı bilim adamları big bang’in ve evrenin tekilliği ile ilgili genel görelilik kuramının ortaya koyduğu matematiksel çözümünü sorunlu olarak görmektedirler. Çünkü matematik sadece tekillikten hemen sonra neler olduğunu açıklayabilir, öncesini açıklayamaz. “Görünen o ki Fizik kanunları bu durumda sorun vermekte, çünkü Big Bang tekilliği genel görelilik kuramının en ciddi sorundur.” Dedi Benha Üniversitesi'nden Ahmed Farag Ali

       Ahmed Farag Ali (Benha University and the Zewail City of Science and Technology) ve Saurya Das (University of Lethbridge in Alberta, Canada) çalışmaları fizik felsefesine katkılarından dolayı bilinen teorik fizikçi David Bohm’un fikirlerine dayanmaktadır. 1950'lerden başlayarak, Bohm klasik jeodezikler (eğri yüzey üzerinde iki nokta arasındaki en kısa yolu) yerine kuantum yörüngeleri ile araştırdı.

       Saurya Das’ın öğretmeni olan Fizikçi Amal Kumar Raychaudhuri (Kalküta Presidency University) 1950'li yıllarda Bohmian yörüngelerinden faydalanarak bir denkleme geliştirilmiştir. Düzeltilmiş kuantum Raychaudhuri denklemini kullanarak Ali ve Das genel görelilik bağlamında genişleme ve (Big Bang dahil) evrenin evrimini açıklayan kuantum düzeltilmiş Friedmann denklemleri türetmiştir. Kuantum yerçekimi, gerçek bir teori olmamasına rağmen, model kuantum teorisi ve genel görelilik öğelerini içermiyor. Genel göreliliğe göre, Evrenin olası bir kaderi küçülmeye başlayıp kendi üzerine çöküp ve bir kez daha sonsuz yoğun noktaya dönüşmesidir.

       Ali ve Das’ın modeli tekillikleri önler. Fiziksel anlamda, model, kuantum sıvı ile dolu olan evreni anlatır. Bilim adamları bu sıvı yerçekimi kuvveti aracılık gravitonlar-hipotetik kütlesiz parçacıklardan oluşmuş olabileceğini öngörüyor. Eğer bu öngörü varsa, gravitonlar kuantum yerçekimi teorisi için önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Gravitonlar tüm dönem evrende mevcut olan sıcaklıklarda bir Bose-Einstein yoğuşması oluşabileceğini göstermektedir. Modelin potansiyeli, gelecekte fizikçiler için Big Bang tekilliğini çözmek ve karanlık madde ve karanlık enerjinin hesabı için denklemini geliştirmekte bir model oluşturabilir.

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ - 20.10.2016

  Daha fazla bilgi: Ahmed Farag Ali and Saurya Das. "Cosmology from quantum potential." Physics Letters B. Volume 741, 4 February 2015, Pages 276–279. DOI: 10.1016/j.physletb.2014.12.057. Also at: arXiv:1404.3093[gr-qc].

  Saurya Das and Rajat K. Bhaduri, "Dark matter and dark energy from Bose-Einstein condensate", preprint: arXiv:1411.0753[gr-qc].

  Referans Dergi: Physics Letters B

.
.