İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE AŞIRI ISINMA SONUCU ÖLÜMLERİN ARTMASI BEKLENİYOR

  iklim değişikliği ve aşırı ısınma sonucu ölümlerin artması bekleniyor

       Yeni bir çalışma raporuna göre, çoğu ülkenin küresel ısınma değerinin kararlaştırdığı seviyede dahi olsa bile, Aşırı sıcağa bağlı ölümlerin artmaya devam etmesi bekleniyor.

       2015 Paris Anlaşmasını destekleyen ülkeler, küresel ısınmayı endüstri öncesi seviyelerin 2 derecenin altına sınırlamaya söz verdi.

       Ancak araştırmacılar, aşırı sıcak olaylarının 2 derece santigrat limitine yaklaştıkça daha sık meydana gelmesi bekleniyor.

       Araştırmacılar, nüfusun beklendiği gibi büyümeye devam etmesi halinde, bu eğilim potansiyel olarak 2050 yılına kadar 350 milyondan fazla kişinin ısıl strese maruz bırakabileceğini ortaya koyuyor.

       Birleşik Krallık Liverpool John Moores Üniversitesi'nden iklimbilimci Tom Matthews; "İklim sıcak olduğu için sıcak dalgaların sayısı ve yoğunluğu artar" dedi.

       Matthews, "Araştırmalar bunu küresel ısınmanın bugüne kadarki durumunun bir göstergesi olarak görüyor ve araştırmamız iklimin sıcaklığı arttıkça daha da büyük artışlar bekleyebiliriz" dedi.

       Küresel ısınmanın Paris hedeflerinde durdurulmasına rağmen, Karaçi (Pakistan) ve Kolküta (Hindistan )'daki mega kentler, 2015 yılında bölgeyi etkileyen ölümcül sıcak hava dalgalarına benzer şekilde yıllık koşullarla karşı karşıya kalabilirler.

       Bu bölgelerdeki 2015 yılı sıcak dalgaları sırasında Pakistan'da 1.200, Hindistan'da ise 2.000'den fazla kişi öldü.

       Amerikan Halk Sağlığı Derneği'nin yönetici direktörü Georges Benjamin, “bu ısı dalgaları özellikle büyük emici asfalt ve beton içeren büyük şehirleri tehdit ediyor.” Benjamin, "Hala sıcak dalgalarla ilgili kabul edilemez sayıda erken ölüm var. Bu nedenle ABD şehirlerinin çoğu, sıcak hava dalgalarını gidermek için tepki planları hazırladılar." Küresel ısınmanın insan ısı stresine etkisini incelemek için araştırmacılar iklim modellerini kullandılar ve küresel sıcaklık değişiminin dünyanın en büyük şehirlerindeki ısı stres projeksiyonlarını nasıl etkilediğine baktılar.

       Araştırmacılar, muhtemelen tehlikeli ısı stresine maruz kalan daha fazla kara yüzeyi alanı olacağı sonucuna varmışlardır. Ayrıca sıcak stres yaşayan alanların daha sık ve daha uzun sıcaklık dalgalarına sahip olacağını belirttiler.

       Matthews, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu küresel fenomenden etkilenmeyeceğini söyledi. Matthews, "Araştırmamız [Birleşik Devletler] 'e açık bir şekilde odaklanmamakla birlikte, iklimin ısınmaya devam etmesi halinde Kuzey Amerika daha sık ve daha sıcak dalgalar beklenmeli" dedi. "Ayrıca, daha fazla ölüm beklenebilir" diye ekledi.

       2015 yılında, ABD Ulusal Hava Servisi'ne göre 45 ABD'li Amerikalı aşırı sıcaktan öldü. ABD Çevre Koruma Kurumu'na göre, genel olarak, 1979'dan beri ısıya bağlı nedenlerden ötürü 9,000'den fazla Amerikalı öldü.

       Ulusal Hava Durumu Servisi, "Tehlikeli" sıcaklık değerini yaklaşık 40 0C bir ısı endeksi olarak tanımlıyor. Li ve Benjamin, insanları sıcak hava dalgalarından korumak için altyapıdan topluluk yardımına kadar değişen önlemleri içereceklerini söyledi.

       Li, "Aşırı ısı dalgalarına hazırlanmak ve iç sıcaklığı düşürmek için, bina tasarımlarını gözden geçirmek ve mevcut binaları yenileyip enerji verimliliğini artırmak gerekiyor " diyor. “Ayrıca daha yoğun ve uzun süreli ısı dalgalarında elektrik şebekesinin pik talebe dayanabilmesi için gözden geçirilip modernizasyonu gerekebilir.”

       Benjamin, “büyük kentlerin soğuk günlerde sağlanan ısıtma merkezleri gibi insanların en sıcak günlerden kaçabileceği "soğutma merkezleri" için planlar yapması gerektiğini belirtti.” Uluslararası yetkililer, bu sonuçları, küresel ısınmaya kararlı bir eylemle karşı karşıya kalması gereken bir başka işaret olarak görmeleri gerektiğini belirtti.

       Li, "Bu çalışma, Paris İklim Anlaşması'nın getirdiği küresel ısınma sınırlarının güvenli bir miktar küresel ısınma olarak düşünülmemesi gerektiğini ortaya koyuyor" dedi.

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Daha Fazla:Communicating the deadly consequences of global warming for human heat stress, PNAS, www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1617526114

  Referens Dergi:Proceedings of the National Academy of Sciences

  Yayınlama tarihi: 29.03.2017

.
.