DÜNYA SON ZAMANLARDA DAHA HIZLI DÖNÜYOR

dünyanın dönüş hızı

     Bilim adamları, Dünya'nın son zamanlarda kendi ekseni etrafında daha hızlı döndüğünü fark ettiler. Bu dönüş hızının şimdiye kadar kaydedilen en yüksek hız olduğunu belirttiler. Bazı bilim adamları, bu olağandışı fenomen hakkında yaptıkları açıklamalarda geçtiğimiz yıl şimdiye kadar ki en kısa günlerden bazılarını kaydettiklerini söylediler.

     İnsanlar tarihin büyük bir döneminde günleri gece ve gündüz toplam 24 saat olarak belirlemişlerdir. Bunun belirlenmesinde dünyanın kendi ekseni etrafındaki bir tam tur dönüşünün hızı esas alınmıştır. Her gün standart olarak yaklaşık 86,400 saniye sürer. Gece ve gündüz döngüsünde ufak değişimler olsa bile belirlenen gün süresi büyük oranda tutarlıdır.

     Fakat yakın zamanda atomik saatlerin keşfedilmesiyle bilim insanları Dünyanın tam bir turunu milisaniyeler ile hassas bir şekilde ölçme şansı bulmuşlardır. Bu sayede bilim insanları Dünyanın dönüşünün aslında sandıklarından çok daha değişken olduğunu fark ettiler. Bu ölçümlerden sonra bilim insanları Dünyanın yavaşladığını düşünmeye başladılar ta ki geçen sene daha hızlı döndüğünü tespit edene kadar. Bilim insanları geçen sene 19 temmuzda şimdiye kadarki en kısa günü (1.4602 millisaniye daha kısa) kaydettiler.

     Gezegen bilimciler yeni bulgu hakkında endişelenmiyorlar; son dönemde bilim insanları gezegenin dönüş hızı üzerinde ayın çekim gücü , kar yağış seviyeleri ve dağ erozyonları gibi pek çok etkili faktör olduğunu öğrendiler. Ayrıca küresel ısınmanın dağ tepelerindeki ve yüksek irtafadaki kar kütlelerinin erimesine yol açmasıyla Dünyanın dönüş hızını arttırıyor olabileceğini düşünüyorlar.

     Öte yandan bilgisayar bilimcileri, dönüş hızının değişmesinden biraz endişe duymaktalar - modern teknolojinin çoğu, "gerçek zaman" olarak tanımlanan 24 saatlik döngüye dayanmaktadır.

     

     

Kaynak:PHYS.ORG

Yayınlama tarihi: 07.01.2021