PLASTİK PARÇACIKLARLA KİRLENMİŞ DÜNYACA ÜNLÜ ŞİŞELENMİŞ SU MARKALARI

  Plastik parçacıklarla kirlenmiş dünyaca ünlü şişelenmiş su markaları

       Dünyanın önde gelen şişelenmiş su markaları, Çarşamba günü yayınlanan dokuz ülkedeki büyük bir araştırmaya göre, büyük olasılıkla ambalajlama sürecinde sızan küçük plastik parçacıklar ile kirlenmiş durumda.

       ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir medya kolektifi olan Orb Media tarafından yayınlanan bir özete göre, Fredonia'daki New York Eyalet Üniversitesi'nden mikroplastik araştırmacı Sherri Mason tarafından yürütülen çalışmada, “yaygın kirlenme” nin plastik olduğu görülmüştür.

       Araştırmacılar Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Kenya, Lübnan, Meksika, Tayland ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 250 değişik markalı su şişesini test etti.

       Aqua, Aquafina, Dasani, Evian, Nestle Pure Life ve San Pellegrino gibi önemli markaların yer aldığı örneklerin% 93'ünde plastik tespit edilmiştir.

       Plastik döküntüler arasında, şişe kapakları yapmak için kullanılan polipropilen, naylon ve polietilen tereftalat (PET) bulunmuştur.

       Mason, AFP'ye verdiği demeçte, “Bu çalışmada, bulduğumuz parçacıkların yüzde 65'i gerçekte parçacıklar değil, liflerdi.

       Parçacık konsantrasyonu " tek bir şişede, sıfırdan - 10,000'den fazla olası plastik partiküllere kadar rastlanmıştır", dedi.

       Ortalama olarak, "mikroplastik" olarak kabul edilen 100 mikron (0.10 milimetre) boyut aralığında plastik parçacıklar, litre başına ortalama 10.4 plastik partikül bulunmuştur.

       Kirlenmiş plastik içerdiği tespit edilen diğer markalar arasında Bisleri, Epura, Gerolsteiner, Minalba ve Wahaha bulunmaktadır.

       Uzmanlar, bu tür kirlenmelerden kaynaklanan insan sağlığına yönelik riskin kapsamının belirsiz olduğunu belirtti.

       Mason, “DEHB, otizm, sperm sayısının azalması, belirli kanser türlerinde artışlar olduğuna dair bağlantılar var” dedi.

       PLASTİKTEN KURTULMANIN ZAMANIMI?

       Orb Media tarafından yapılan önceki araştırmada, musluk suyunda da plastik parçacıkları bulmuştu ancak daha az miktardaydı.

       Mason, “Musluk suyu, büyük ve şişelenmiş sudan çok daha güvenli” dedi.

       Üç aylık çalışmada, Doğu Anglia Üniversitesi Kimya Bölümü tarafından, mikroplastik parçacıkları 'görmek Nil Kırmızı boyası kullanılarak lekelenen plastik parçacıklar, mavi floresan ışık altında fark edilmesini sağlayan bir teknik kullanıldı.

       UEA Kimya Fakültesi'nden araştırmacı Andrew Mayes, “Araştırmanın sağlam ve güvenilir olmasını sağlamak için bulguları ve metodolojiyi bağımsız olarak gözden geçirdik” dedi.

       Araştırmada yer almayan Kuzey Amerika'nın baş politika yetkilisi Jacqueline Savitz, “araştırmanın toplumun plastik su şişelerinin artık kullanılmasının bırakılmasının gerektiğine dair fazlaca kanıt sunduğunu söyledi.”

       “Plastiklerin deniz hayvanlarında biriktiğini biliyoruz ve bu da bize, her geçen gün plastiğe maruz kaldığımız anlamına geliyor” dedi.

       “Plastik su şişelerini geçmişte bırakmanın zamanı geldi de geçiyor.”

       

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak: Kerry Sheridan

  Yayınlama tarihi: 15.03.2018