BİRLİKTE BÜYÜYEN MISIR FİDELERİ, YAKINDAKİ BİTKİLERİN BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN YERALTI SİNYALLERİ VERİYOR.

Birlikte büyüyen mısır fideleri, yakındaki bitkilerin büyümesini etkileyen yeraltı sinyalleri veriyor.

     İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi'nden Velemir Ninkovic tarafından yapılan araştırmaya göre birbirine yakın büyüyen mısır fidanları, yakındaki bitkilerin büyümesini etkileyen yeraltı sinyalleri veriyor.

     Bitkiler hareketsiz bir yaşam tarzına sahipler bu yüzden bazı iletişim biçimleri geliştirmişlerdir. Toprağa bazı kimyasallar salgılarlar ve yakında bulunan diğer bitkiler kökleriyle bu kimyasalları alabilir. Bu sayede bitkiler yakındaki bitkilerin yabancı bitkiler olup olmadığını anlayabilir ve eğer aynı tür bitkilerse gelişimlerini birbirlerine göre ayarlayabilirler.

     Bu yer üstü etkileşimlerin yer altı iletişim sistemini nasıl etkilediğini daha iyi anlayabilmek için araştırmacılar mısır fidanları üzerinde çalıştı ve birbirine yakın mısır fidanlarının gelişimlerini inceledi. Bir mısır fidanının yapraklarına dokundular ve köklerinden salgılanan kimyasalları topladılar ve bu kimyasalları ayrı bir yerde bulunan bir mısır fidanının köklerine verdiler işlem sonucunda köküne diğer bitkiden alınan kimyasalların verildiği fidanın daha fazla yaprak ürettiği gözlemlendi.

     Araştırmalar sonucu araştırmacılar bitkilerin kötü dış etkileri birbirlerine ilettiğini ve bu iletişim sonucu bitkilerin büyüme stratejilerini değiştirdiklerini gördü. Deneyi yapanlar diğer araştırmacıların bu deneyleri yaparken çok dikkatli olması gerektiğini deney sırasında istenmeyen hesaba katılmamış en ufak temasın bile deneyin soncuna etki edebileceğini söyledi.

     Velemir Ninkovic “Çalışmalar bitkilerin birbirleriyle olan yer üstü mekanik etkileşimlerin yer altı iletişimini etkilediğin gösterdi” dedi.

     

     

     Kaynak:The Swedish University of Agricultural Sciences, SLU

     Tarih: 07.05.2018