ÖLDÜRÜCÜ KOMBİNASYON; KAHVALTISIZ GÜNE BAŞLAMA VE GEÇ YAPILAN AKŞAM YEMEĞİ

öldürücü kombinasyon; kahvaltısız güne başlama ve geç yapılan akşam yemeği

     Avrupa Kardiyoloji Derneğinin dergisinde yayınlanan araştırmanın bulgularına göre, kahvaltıyı atlayan ve yatmadan önce akşam yemeği yiyen kişilerin kalp krizi ve daha ciddi sonuçlarla karşı karşıya olduğunu gösterdi.

     Çalışma, iki beslenme alışkanlığına sahip kişilerin, hastanede taburcu olduktan sonraki 30 gün içinde ölüm olasılığının, başka bir kalp krizinin veya anjinin olasılığının dört ila beş kat daha fazla olduğunu buldu.

     Bu, akut koroner sendromlu hastalarda beslenme alışkanlıklarına dair ilk çalışmadır. Çalışma, ST segment yükselmesi miyokard infarktüsü (STEMI) adı verilen özellikle ciddi bir kalp krizi şekli olan hastaları değerlendirdi. Brezilya'daki São Paolo Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Marcos Minicucci, “STEMI'li her on hastadan biri bir yıl içinde ölüyor ve beslenme şeklinin değiştirilmesi diğer tedavilere göre iyileşmenin nispeten ucuz ve kolay bir yolu” dedi. Akşam yemeği ile uykuya dalma arasında en az iki saatlik bir süre ideal. “Yaşamanın en iyi yolunun bir kral gibi kahvaltı yapmaktır” dedi. "İyi bir kahvaltı genellikle süt ürünlerinden (yağsız veya az yağlı süt, yoğurt ve peynir), karbonhidrattan (tam buğday ekmeği, simit, tahıllar) ve çeşitli meyvelerden oluşur. Kahvaltı günlük toplam kalori alımımızın% 15 ila 35'ini oluşturmalıdır.”

     Çalışmaya yaş ortalaması 60 olan 113 hasta dahil edildi ve bu hastaların % 73'ü erkeklerden oluşuyordu. Hastalara koroner yoğun bakım ünitesine giriş sırasında yeme davranışları soruldu. Önceki çalışmalar, kahvaltıyı atlayan ve akşam yemeğini geç yiyen kişilerin sigara içmek ve düşük fiziksel aktivite gibi diğer kötü alışkanlıklara sahip olma olasılığının daha fazla olduğunu bulmuşlardır. “Araştırmamız, iki yeme davranışının kalp krizinden sonra bağımsız olarak daha zayıf sonuçlarla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Ancak kötü alışkanlıklara sahip olmak yalnızca işleri daha da kötüleştirecek ”dedi Dr. Minicucci." Geç saatlere kadar çalışanlar, akşam yemeğini geç yediklerinden ve sonra da sabahları açlık duymayacaklar ya da bu konuda duyarsızlaşacaklardır. "

     “Ayrıca, enflamatuar yanıtın, oksidatif stresin ve endotel fonksiyonunun sağlıksız beslenme davranışları ve kardiyovasküler sonuçlar arasında bir ilişki olabileceğini düşünüyoruz” dedi. Bu çalışmada, sağlıksız beslenme alışkanlıkları bireylerin hastaneye yatmadan önce statin kullanımı daha yüksekti. Minicucci, “Statin kullanan hastaların yeme alışkanlıkları konusunda bazı tartışmalar var. Çalışmamız, STEMI'li hastaların statinleri sağlık yararlarına alternatif bir yol olarak algıladıklarını öne sürüyor. Ancak bu ilaçlar, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına bir ek olmalı, beslenme alışkanlıkları yerine geçecek bir tedavi olarak görülmemeli. ”

     

     

     Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

      Kaynak:Medical Xpress

     Tarih: 18.04.2019