ÇİNLİ BİYOTEKNOLOJİ FİRMASI KORONAVİRÜS AŞISININ MAYMUNLARI KORUDUĞUNU SÖYLEDİ.

Çinli biyoteknoloji firması koronavirüs aşısının maymunları koruduğunu söyledi.

     Çinli SİNOVAC firmasının yeni bir koronavirüs aşısını ilk kez bir hayvan denemesi sırasında maymunları enfeksiyondan "büyük ölçüde koruduğunu", elde edilen verilerle gösterdi.

     Ülkeler küresel olarak yaklaşık 2,7 milyon insanı enfekte eden ve 190.000'den fazla kişiyi öldüren bir salgını durdurmak için yarıştıkça, dünya çapında geliştirilen bir dizi aşıdan biridir.

     Nasdaq listesindeki Sinovac Biotech, aşıdan iki farklı dozda sekiz rhesus makak maymuna enjekte ettiğini ve üç hafta sonra onları virüse maruz bıraktığını ve enfeksiyon geliştirmediklerini söyledi.

     Sinovac bulgularında tüm maymunların "büyük ölçüde SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı korunduğunu" söyledi.

     Yüksek dozda aşı alan dört makakta, patojenin uygulanmasından yedi gün sonra akciğerlerinde "saptanabilir" virüs bulunmamıştır.

     Düşük dozlar verilen bir başka dört maymun da vücutlarındaki viral yükte bir artış gösterdiği, ancak virüsü kendi başlarına kontrol ettiği görülmüştür.

     Buna karşın, aşı yapılmayan dört maymun virüsten hastalandı ve ciddi zatürre geçirdi.

     Sinovac sonuçlarını, insan denemelerine başladıktan üç gün sonra, 19 Nisan'da bioRxiv çevrimiçi sunucusunda yayınladı, ancak bulguları henüz küresel bilim topluluğu tarafından tarafından değendirilmedi.

     Aşı, diğerleri gibi, Vücudun gerçek hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesine yardımcı olmak için kimyasal olarak inaktive edilmiş yeni bir koronavirüs patojeni kullanıyor. Sinovac sözcüsü Yang Guang AFP'ye verdiği demeçte, testler "iyi etkinlik" göstermiş ve Pekin merkezli şirket aşının potansiyelinden emindir.

     Araştırmacılar tarafından yeni koronavirüsün çeşitli türleri bulunduğu, bu da patojenin yavaşça mutasyona uğradığını ve potansiyel olarak bir aşının gelişimini zorlaştırdığını gösteriyor. Ancak Sinovac, şimdiye kadar yaptığı deneyin, aşısının Çin, İtalya, İsviçre, İspanya ve İngiltere'deki hastalar arasında bulunan çok farklı türleri "nötralize edebileceğini" gösterdiğini söyledi.

     Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nden immünolog Mark Slifka, "Bu, virüsün COVID19 aşısına dirençli bir şekilde mutasyona uğramayacağına dair güçlü kanıtlar sunuyor."

     Aşının üç aşamalı testi, hiçbir zaman hastalığa yakalanmamış insan gönüllülere ve semptomlulara ihtiyaç duyacaktır.

     Çin'in şu anda yeterince COVID-19 vakası olmadığı için Sinovac'dan Yang, şirketin yurtdışında test konuları aradığını söyledi.

     Çinli yetkililer şu ana kadar aşılar için üç klinik denemeyi onayladılar, ancak henüz Sinovac'ın çabası için üçüncü aşama denemelerini imzalamadılar.

     Dünya Sağlık Örgütü şu anda yeni hastalık için onaylanmış aşı veya ilaç bulunmadığını, aşı geliştirmenin 12 ila 18 ay süreceğini söyledi.

     Kaynak: MEDİCALXPRESS

     Tarih: 24.04.2020