ÇIN CORONA VIRÜS AŞISI İÇIN KLINIK ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Çin Corona Virüs Aşısı İçin Klinik Çalışmalara Başladı

     Dünyada gündem haline gelen ve herkesi korkutan ölümcül korana virüsün tedavisi için yarışıyor. Çin yeni bir aşı için klinik çalışmalra başladı. Geçen hafta Amerikada da aşı çalışmalarına başlanmıştı. Çin’in duyurusu amerika ile aynı zamanda yapılmıştı. Yapılan açıklamalara göre aşı çalışmaları bir yıl kadar sürebilir.

     Hükümet tarafından finanse edilen projede yer alan bir personel Pazar günü AFP(Agence France-Press)'ye verdiği demeçte, "COVID-19 tedavisi için ilk aşının gönüllüleri aşılanmaya başladı."

     18 ila 60 yaşları arasındaki 108 katılımcı seçildi bu katılımcılar farklı dozajlar verilecek olan üç grupta test edilecek. Gönüllülerin hepsi koronavirüsün ortaya çıktığı Wuhan kentinin sakinleri.

     COVID-19 pandemiğini durdumak için hükümetler önlemler alıyor aynı zamanda dünya çapında ilaç şirketleri, labaratuarlar ve araştırma merkezleri tam kapasite ile çalışıyorlar.

     Şu anda dünya çapında 13.000'den fazla insanı öldüren yeni hastalık için onaylanmış aşı veya ilaç bulunmamakta.

     Pandemi sonucunda Amerika ve Çinin arasında büyük bir gerginlik oluştu geçtiğimiz günlerde Donald Trump açıklamalarında Virüs için “Çin Virüsü” diyerek Pekin’e olan öfkesini dile getirmiş oldu.

     Çin'in milliyetçi Global Times'ı geçen hafta "bir aşının geliştirilmesi Çin'in kaybetmeyi göze alamayacağı bir savaştır" diyen bir yazı yayımladı.

     Fakat bu zorlu görev zaman alabilir. ABD aşısının hazır bulunması için bir yıl ile 18 ay arasında daha sürebilir.

     ABD merkezli Gilead Sciences tarafından yapılan remdesivir adı verilen antiviral bir tedavi klinik çalışmaların son aşamalarında ve Çin'deki doktorlar hastalıkla mücadelede etkili olduğunu rapor etmişlerdir.

     

     

     Kaynak: MEDİCALXPRESS

     Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

     Tarih: 22.03.2020