ÇAY YAPRAKLARINDAN ELDE EDİLEN NANOPARTİKÜLLER AKCİĞER KANSERİ HÜCRELERİNİ YOK EDİYOR

Çay yapraklarından elde edilen nanopartiküller akciğer kanseri hücrelerini yok ediyor.

Resim: A549 akciğer kanseri hücrelerinin mikroskop görüntüleri: sol, tedavi edilmemiş; sağ, kuantum noktaları ile tedavi

     Swansea Üniversitesi, K. S. Rangasamy College of Technology ve Bharathiar Universitesinin ortak çalışması ekibinin raporuna göre, çay yapraklarından elde edilen nanoparçacıklar, akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği ve kanserli hücrelerinin % 80'ini yok ettiğini göstermiştir.

     Ekip, keşfi, kuantum noktaları olarak adlandırılan bir tür nanoparçacık üretme yöntemini test ederken yaptı. Bu parçacıklar 10 nanometreden daha küçük parçacıklar. (40.000 nm olan bir insan saçından çok daha küçük parçacık.)

     Her ne kadar nanopartiküller sağlık hizmetlerinde kullanılıyor olsa da, kuantum noktaları sadece son zamanlarda araştırmacıların dikkatini çekmeye başladı.

     Kuantum noktaları kimyasal olarak yapılabilir, ancak bu çok karmaşık ve pahalı olmasının yanında toksik yan etkileri de bulunmakta. Swansea üniversitesi liderliğindeki araştırma ekibi, çay yaprağı ekstresi kullanarak, toksik olmayan, bitki bazlı bir alternatif yöntem olan noktaların üretilmesini araştırdı.

     Çay yaprakları polifenoller, amino asitler, vitaminler ve antioksidanlar dâhil olmak üzere çok çeşitli bileşikler içerir. Araştırmacılar, çay yaprağı ekstraktını kadmiyum sülfat (CdSO4) ve sodyum sülfit (Na2S) ile karıştırılarak çözeltinin, kuantum noktalarının oluşmasına neden olan bir süreçte inkübe edilmesine izin vermiştir. Daha sonra noktaları akciğer kanseri hücrelerine uyguladılar.

     Sonuçlar;

  • Çay yaprakları, kimyasalların kullanılmasıyla karşılaştırıldığında, diğer araştırmaların sonuçlarını doğrulayan daha basit, daha ucuz ve daha az toksik bir yöntemdir.
  • Çay yapraklarından üretilen kuantum noktaları, akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engelledi. Kanser hücrelerinin nanoporlarına nüfuz ederek ve kanserli hücrelerinin % 80'ini yok ettiği gözlendi.

     Swansea Üniversitesi'nden Dr. Sudhagar Pitchaimuthu, “Araştırmamız, çay yaprağı ekstraktının kimyasallar kullanarak kuantum noktaları oluşturmaya toksik olmayan bir alternatif olabileceğine dair daha önceki kanıtları doğruladı. Ancak gerçek sürpriz, noktaların akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini aktif olarak inhibe etmesiydi. Bunu beklemiyorduk.

     Çay yaprağı ekstraktından elde edilen CdS kuantum noktaları, geleneksel CdS nanopartiküllerine kıyasla kanser hücresi biyo-görüntülemesinde olağanüstü floresan emisyonu göstermiştir. Bu nedenle kuantum noktaları yeni kanser tedavileri geliştirmek için keşfedilecek çok umut verici bir alandır.

     Ayrıca, CdS kuantum noktaları ameliyathanelerde kullanılan antimikrobiyal boya gibi başka olası uygulamalara da sahiptirler.” Pitchaimuthu araştırma için bir sonraki adımları şöyle özetledi:

     "Bu heyecan verici keşif üzerine inşa etmek, bir sonraki adım, diğer işbirlikçilerinin yardımıyla umarım operasyonumuzu genişletmektir. Çay yaprağı ekstresinin kanser hücresi görüntülemesindeki rolünü ve kuantum noktaları ile kanser hücresi arasındaki ara yüzü araştırmak istiyoruz.

     Kullanılabilecekleri yolları daha iyi keşfetmemizi sağlayacak bir "kuantum nokta fabrikası" kurmak istiyoruz. "

     

     

     Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

     Kaynak:Swansea University

     Tarih: 21.05.2018