CANLILARDAKİ BAĞIRSAK BAKTERİLERİ BEYİNE HANGİ YEMEĞİ YEMESİNİ SÖYLER

Canlılardaki bağırsak bakterileri beyine hangi yemeği yemesini söyler

     Neuroscientist’ler (sinir sistemini inceleyen bilim adamı), ilk kez, hayvanlardaki bağırsak bakterilerinin gıda seçeneklerini kontrol etmek için beyini uyardığını göstermişlerdir. Araştırmacılar canlının yemek seçimini etkileyen iki bakteri türü tespit ettiler.

     Bu bakteriler insan sağlığına zararlı etkileri olduğunu reddedemeyiz. Örneğin obezite bu bakterilerin etkileri ile ortaya çıktığı bilinmekte. Bununla birlikte, mikropların davranışları kontrol edebileceği fikri büyük bir kavramsal sıçrama gibi görünüyor.

     Örnek bir organizma olan Drosophila melanogaster meyve sineği kullanılarak yapılan deneyler, araştırmacıların diyet ve mikropların karmaşık etkileşimini, gıda tercihi üzerindeki etkisini incelemelerine izin verdi. Bilim adamları başlangıçta, amino asitlerden yoksun sineklerin verimliliğinin azaldığını ve protein açısından zengin yiyecek tercihinin arttığını gösterdi. Aslında, ekip, tek bir esansiyel amino asitin çıkarılmasının, protein açısından zengin gıdalar için sineklerin iştahını artırmak için yeterli olduğunu keşfetti.

     Ayrıca bilim adamları, doğada meyve sineklerinin bağırsaklarında doğal olarak bulunan beş bakteri türünün gıda seçenekleri üzerindeki etkisini test ettiler. Sonuçlar, bilim adamlarının beklentilerini aştı: iki özel bakteri türü, esansiyel amino asitlerden yoksun beslenen sineklerdeki protein talebini ortadan kaldırabildi. Santos, "Doğru mikrobik ile, meyve sinekleri bu olumsuz beslenme durumlarıyla yüzleşebiliyorlar" diyor.

     Patrícia Francisco, "Meyve sineğinde beş ana bakteri türü var, insanlarda ise yüzlerce var" diyor. Bu durum, insan sağlığı için çok önemli olabilecek faktörler hakkında fikir edinmek için basit hayvan modelleri kullanmanın önemini vurgular.

     Bakteriler, iştahı değiştirmek için beyinle nasıl etkileşime girerler? Santos, "İlk hipotezimiz, bu bakterilerin eksik amino asitlerle sinekleri beslemesiydi" diye belirtiyor Santos. Bununla birlikte, deneyler bu hipotezi desteklememektedir.

     Santos, “Bunun yerine, bağırsak bakterileri beyin ve vücuda doğrudan etki eden, protein doyması durumunu taklit eden bazı metabolik değişikliklere neden oluyor," diyor.

     Özetle, bu çalışma, bağırsak bakterilerinin sadece beyine etki ederek değil, farklı bir mekanizma kullanarak da yemek seçimini etkiliyor olabilir.

     

Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

Daha Fazlası:Leitão-Gonçalves R, Carvalho-Santos Z, Francisco AP, Fioreze GT, Anjos M, Baltazar C, et al. (2017) Commensal bacteria and essential amino acids control food choice behavior and reproduction. PLoS Biol 15(4): e2000862. DOI: 10.1371/journal.pbio.2000862

Referens Dergi: PLoS Biology

Provided by: Public Library of Science

Tarih: 02.05.2017

.
.